EFL teachers' reflection-on-action experience: A case study on workplace learning
İngilizce'yi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin eylem üzerine düşünme deneyimi: İşyerinde mesleki öğrenme üzerine bir durum çalışması
- Tez No: 844217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL ŞAZİYE RAKICIOĞLU SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, eylem üzerine yansıtma deneyiminin İngilizce'yi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin işyeri öğrenmesi hakkında bir vaka çalışması yapılmasını amaçlamıştır. Bu çalışmada İngilizce'yi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin öğretme eylemleri üzerine yansıtmayı nasıl gerçekleştirdikleri ve bunun mesleki öğrenimlerine nasıl katkı sağladığı araştırılmıştır. Yapılan bu çalışmada toplam dört katılımcı yer almış ve çalışma bir vaka çalışması olarak tasarlanmıştır. Katılımcılar İngilizce Öğretmenliği ve İngiliz Dili Edebiyatı olmak üzere iki farklı programdan mezun olmuşlardır. Dört katılımcı da Türkiye'nin batısında yer alan bir ilde özel bir okulda haftalık ortalama yirmi-yirmibeş saat çalışan ve İngilizceyi ilkokul ve ortaokul seviyelerinde yabancı dil olarak öğreten öğretmenler arasından seçilmiştir. Katılımcıların meslekte çalışma yılları beş ile ondokuz yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Bu vaka çalışması için veri, odak grup görüşmeleri, çalıştay uygulaması ve yansıtıcı günlükler aracılığıyla toplanmıştır. Odak grup görüşmeleri çalıştay öncesinde, çalıştay süresince ve çalıştay sonrasında olacak şekilde uygulanmıştır. Çalıştay uygulamalarının tamamlanmasından sonra her bir katılımcının onbeş hafta boyunca kendi öğretim süreçleri üzerine yansıtıcı düşünmesini sağlayacak düzenli yansıtıcı günlükler tutmaları istenmiştir. Çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin eylem üzerine yansıtma uygulamalarının işyerinde öğrenmelerine nasıl katkıda bulunduğunu araştırmayı amaçlamıştır. Ayrıca, aşağıdaki araştırma sorularına dayanarak tercih edilen uygulamaların kullanılmasının ardındaki nedenlere odaklanarak, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin işyerinde öğrenme deneyimleri sırasında tercih ettikleri birincil yansıtma uygulamalarını incelemiştir: İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin, işyerindeki mesleki gelişimleri üzerinde eylem üzerine yansıtma uygulamalarının rolüne ilişkin algıları nelerdir? İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin işyerinde öğrenme deneyimleri sırasında tercih ettikleri yansıtma uygulamalarının algılanan faydaları ve öğretmenlerin işyerinde öğrenme yansımalarının arkasındaki nedenler ve destekleyici mekanizmalar nelerdir? Çalışmanın bulguları göstermiştir ki eylem üzerine yansıtıcı düşünme uygulamaları, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin sınıf içi öğretim stratejileri ve prosedürlerine olan bakış açılarını etkilemiştir. Mesleki gelişimi ve kendine güveni teşvik eden meslektaşlarla deneyim alışverişi, yabancı dil öğretiminde eğitimsel değişikliklerin etkili bir şekilde uygulanmasında öğretmenlik mesleğinin yeniden canlandırılması için yaşam boyu mesleki öğrenmenin vazgeçilmezliğinin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to conduct a case study of teachers' experiences teaching English as a foreign language with reflection-on-action experiences on workplace learning. The study aims to explore how teachers who teach English as a foreign language reflect on their teaching practices and how this contributes to their workplace professional learning. The study involved four participants and was designed as a case study. The participants were from two majors: English Language Teaching and English Language and Literature. All four participants were selected from teachers who teach English as a foreign language at the primary and secondary levels and work an average of twenty to twenty-five hours per week in a private school in a province located in the western part of Türkiye. Participants were between five and nineteen years in the profession. Data for this case study were collected through focus group interviews, workshops, and reflective journals. Focus group interviews were conducted before, during, and after the workshops. After the workshops were completed, participants were asked to keep regular reflective journals for fifteen weeks to allow them to reflect on their teaching experiences and processes. The study aimed to investigate how EFL teachers' reflection-on-action practices contribute to their workplace learning. It also examined the primary reflection-on-practices that EFL teachers prefer during their workplace learning experiences, with a focus on the reasons behind utilizing those preferred practices based on the following research questions: What are EFL teachers' perceptions regarding the role of reflection-on-action practices in their professional development at work? What are the perceived benefits of reflection-on-practices do EFL teachers prefer during their workplace learning experiences? What are the reasons and supporting mechanisms behind teachers' workplace learning reflections? The results of the study revealed that reflection-on-action practices were frequently related to EFL teachers' perspectives on in-class instructional strategies and procedures. The exchange of experiences with peers, fostering professional growth and self-assurance, unequivocally underscores the indispensability of lifelong professional learning for the revitalization of the teaching profession in effectively implementing educational alterations in foreign language teaching.