Yargıtay kararları ışığında eser sahipliğine dayalı marka tescil engelleri
Trademark registration restrictions based on authorship in the light of jurisdictions
- Tez No: 844234
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET FÜSUN NOMER ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 367
Özet
Sınai Mülkiyet Kanunu'nda eserin kendisinin, parçasının, adının, alametinin veya çoğaltılmış nüshalarının şekillerinin üçüncü kişiler tarafından marka olarak Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde tescil ettirmesini önlemesine imkân veren birden fazla tescil engeli düzenlenmiştir. (SMK m. 6/3, 6/5, 6/6, 6/9) Kanunda belirtilen bu mutlak ve nispi tescil engelleri kapsamında eser üzerindeki manevi ve mali hak sahipleri marka tescil başvurusuna itiraz edebileceği gibi tescil edilmiş bir markanın hükümsüzlüğünü de talep edebilecektir. Öte yandan izinsiz şekilde eserin kendisinin, parçasının, adının, alametinin veya çoğaltılmış nüshalarının şekillerinin marka olarak tescil edilmesi veya kullanılması FSEK kapsamındaki mali ve manevi hakları ihlal etmekte olup bu durum ayrıca haksız rekabet de oluşturmaktadır. Bu sebeple eser sahibi FSEK kapsamındaki talep ve dava haklarına ve haksız rekabet hukuku kapsamındaki talep ve dava haklarına başvurabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the Industrial Property Law, more than one trademark registration restriction has been regulated, allowing to prevent the registration of the work or part, name or sign of the work by third parties as a trademark before the Turkish Patent and Trademark Office. (Industrial Property Law art. 6/3, 6/5, 6/6, 6/9) Within the scope of these absolute and relative trademark registration restrictions specified in the law, moral and economic rights holder may object to the trademark registration application and may also demand the invalidity of a registered trademark. However, without the permission of the author, the registration and use of the work itself, its part, name and sign as a trademark violates the economic and moral rights and this also creates unfair competition. For this reason, the author can apply to the rights of claim and lawsuit under the law on intellectual and artistic works and law of unfair competition.