An evaluati̇on of national food systems according to sustainable nutrition security criteria
Küresel gıda sistemlerinin sürdürülebilir beslenme güvenliği ölçütlerine göre değerlendirilmesi
  1. Tez No: 844241
  2. Yazar: DAVID M. MUKAJANGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Gıda sistemlerinin sürdürülebilirliğini ölçmek ve sağlamak giderek daha fazla önem arz etmektedir. Tarımsal sanayileşme ve küreselleşmedeki büyük gelişmeler ile birlikte, tahmin edilenden daha fazla insan beslenmesiyle ilgili sorunlar bulunmaktadır. Bu, küresel tarımsal üretimin iklim değişikliğinden kaynaklanan acil tehditlerle karşı karşıya kalmasıyla birleştiğinde, küresel politika yapıcıları için gıda sistemlerinin sürdürülebilirliğini incelemenin ve anlamanın zorunlu olduğunu daha açık ve net hale getirmektedir. Bu çalışmanın amacı, Gustafson ve diğerleri (2016) tarafından önerilen sürdürülebilir beslenmenin yedi ölçütü kullanılarak, küresel ülkelerin dört ana gelir grubu değerlendirmektir. Çalışmanın verisi, ölçümler ile ilgili olan internetteki en güncel ücretsiz genel veri tabanlardan alınmıştır. Veri hazırlama ve işleme, Python programlama dilinin istatistiksel paketleri kullanarak yapılmıştır. Ülkelerin gıda sistemlerindeki performans farklılıklarının istatistiksel önemini değerlendirmek için MANOVA ve ANOVA analizlerinin birleşimi kullanılmıştır.“Yüksek gelirli ülkeler”grubu, aynı yöntembilim kullanan önceki 2 çalışmadan farklı olarak, 7 ölçütün hepsinde diğer tüm gelir gruplarına (üst orta gelir, alt orta gelir ve düşük gelir) hükmetmiştir. Bu çalışmalarda,“Yüksek Gelirli Ülkeler”yedi ölçütten beşinde iyi performans sergilerken; Ekosistem İstikrarı ve Atık ve Kayıp Azaltma ölçütlerinden geri kalmıştır.
Özet (Çeviri)
It is more important than ever to measure and ensure the sustainability of food systems. There are now more people suffering from nutrition related disorders than forecasted before, despite massive developments in agricultural industrialization and globalization. This, combined with the fact that global agricultural production is facing immediate threats from climate change, has made it clearer and clearer to the global policy makers that it is imperative to study and understand the sustainability of food systems. The goal of this thesis is to use the most up-to-date data from free online sources to study the performance of countries in four main income groups globally; High Income, Low Income, Upper Middle Income, Lower Middle Income; on the seven metrics of sustainable nutrition metrics, as proposed by Gustafson and others (2016). Data analysis was done via the statistical packages of the Python programming language, and a combination of MANOVA and ANOVA analyses was used to assess statistical significance of differences in performance in these countries' food systems. High income countries dominated all other income groups in all 7 metrics, something different from the 2 previous studies which used the same methodology. In those studies, high income countries performed well in 5 of the 7 metrics, but lagged behind in the second and seventh metrics, which are; Ecosystem Stability, and Waste and Loss Reduction. The research also revealed a positive linear relationship between the size of an economy and performance on the seven metrics, with a statistically significance of less than 0.05 (p < 0.05). The study revealed the need to accumulate more up-to-date data for the methodology to be even more robust.