Dijital platformlarda kültürel ögelerin kullanımı
The use of cultural elements on digital platforms
  1. Tez No: 844263
  2. Yazar: HASAN ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Kültür bir topluma ait, zaman içinde oluşan maddi ve manevi değerler bütünüdür. Kültür bir toplumun kimliğini açıklayan ve başka toplumlarla arasındaki ayrıştırıcı farkı ortaya koyan bir kavramdır. Toplumların yargılarının gelişimi farklılık göstermekle beraber değerleri de zamanla değişebilmekte ya da kaybolabilmektedir. Bununla birlikte teknolojik gelişmeler hayatımızın her alanında birçok yenilik ve değişiklik yaratmakta ve hayatımızın her alanına etki etmektedir. Teknolojinin bilişim alanında gelişmesi nesnel olan bazı bilgi ve kültürel verileri sanal ortama aktarılmasına yardımcı olmuştur. Teknolojinin gelişiminin yanı sıra internet kullanımı artmış ve internet kullanımı bilgi akışı alışkanlıklarımız da değişikliğe yol açmıştır. Dijital veriler beraberinde birçok bilişsel kavramı da ortaya çıkarmıştır. Bilginin saklanması, korunması ve güncel tutulması için yaşanan bazı gelişmelerin başında dijitalleştirme kavramı yer almaktadır. Kültürel mirasın korunmasında ve saklanmasında dijitalleştirme kavramı oldukça önemlidir. Hakan: Muhafız dramasında olayın merkezini oluşturan mekanlar ve ögeler kültür tanıtımında önem taşımakta ve kültürün birer yansıması konumundadır. Çalışmada, kültür kavramı ele alınmış, dijital platformların çeşitlerine değinerek, küreselleşme ve küyerelleşme kavramları incelenmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın bulgular kısmında Netflix platformunda yayınlanan 'Hakan: Muhafız' draması, Geert Hofstede'in Kültür Soğanı Modeli'nden faydalanılarak semboller incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda dramanın içerdiği anlatı yapısının içinde yer alan ögelerin Türk kültür ve tarihiyle bağlantılı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Culture is a collection of material and moral values that belong to a society over time. Culture is a concept that explains the identity of a society and reveals the distinctive difference with other societies. Although the development of the judgments of societies differs, their values may change or disappear over time. In addition, technological developments create many innovations and changes in all areas of our lives and spread in all areas of our lives. Technology has helped to transfer some of the objective information and cultural data to the virtual environment in the field of informatics. In addition to the development of technology, internet usage has increased and our information flow habits have also changed. Digital data has also revealed many cognitive concepts. The digitalization concept is at the forefront of some developments in order to keep, protect and keep information up to date. The concept of digitization is very important in preserving and hiding cultural heritage. In the Hakan: The Protector drama, the places and elements that form the center of the event in drama are important in the promotion of culture and are reflections of culture. In the study, the concept of culture was discussed and the concepts of globalization and glocalization were examined by mentioning on the types of digital platforms. In this regard, in the findings section of the study, the symbols of the drama 'Hakan: The Guard' published on the Netflix platform were examined using Geert Hofstede's Cultural Onion Model. As a result of the study, it was concluded that the elements in the narrative structure of the drama are linked to Turkish culture and history.