Doğum sonu dönemde cinsel disfonksiyon yaşayan kadınlara verilen farkındalık temelli öz şefkat eğitiminin cinsel yaşam kalitesi ve eş uyumuna etkisi
The effect of awareness-based self-compassion training given to women experiencing sexual dysfunction in the postpartum period on the quality of sexual life and partner adjustment
- Tez No: 942044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ÜNVER KOCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırma doğum sonu dönemde cinsel disfonksiyon yaşayan kadınlarda farkındalık temelli öz şefkat eğitiminin cinsel yaşam kalitesine ve eş uyumuna etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü deneysel nitelikteki bu araştırma Mart 2024 - 2025 tarihleri arasında Gaziantep ili merkez Şahinbey 19 Nolu ve Göllüce Aile Sağlığı Merkezlerinde yapıldı. Araştırma doğum sonu dönemdeki 108 kadın (54 kontrol, 54 deney) ile tamamlandı. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği-Kadın, Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın ve Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği kullanılarak toplandı. Deney grubundaki kadınlara 6 oturumluk Farkındalık Temelli Öz Şefkat eğitimi verilmiş olup, kontrol grubundaki kadınlara herhangi bir girişim yapılmamıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, ki-kare, bağımsız gruplarda t testi, bağımlı gruplarda t testi ve karma ANOVA testi ile analiz edildi. Bulgular: Araştırmada cinsel disfonksiyon yaşayan kadınların farkındalık temelli öz şefkat eğitimi sonrası deney grubunun cinsel disfonksiyon düzeyinin (12.02±3.24) kontrol grubuna oranla azaldığı (16.56±3.25), cinsel yaşam kalitesi düzeyinin (79.00±7.42) kontrol grubuna oranla arttığı (75.11±11.5) ve eş uyum düzeyinin (55.65±7.16) ise kontrol grubuna oranla (52.33±7.82) arttığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of mindfulness-based self-compassion training on sexual life quality and partner harmony in women with sexual dysfunction in the postpartum period. Material and method: This randomised controlled experimental study was conducted between March 2024 and 2025 in Şahinbey Family Health Centres No. 19 and Göllüce Family Health Centres in central Gaziantep province. The study was completed with 108 women (54 control, 54 experimental) in the postpartum period. Data were collected using the Personal Information Form, Arizona Sexual Experiences Scale-Female, Sexual Quality of Life Scale-Female and Renewed Couple Adjustment Scale. The women in the experimental group received 6 sessions of Mindfulness-Based Self-Compassion training, and the women in the control group did not receive any intervention. Data were analysed using descriptive statistics, chi-square, independent groups t test, dependent groups t test and mixed ANOVA test. Results: In the study, it was determined that the level of sexual dysfunction of the experimental group (12.02±3.24) decreased compared to the control group (16.56±3.25), the level of sexual quality of life (79.00±7.42) increased compared to the control group (75.11±11.5) and the level of couple harmony (55.65±7.16) increased compared to the control group (52.33±7.82) after the mindfulness-based self-compassion training of women with sexual dysfunction.