Banikoara'da (Benin Cumhuriyeti) tarım politikalarına karşı Baribalar ve Fulbeler
Baribas and Fulbes against agricultural policies in Banikoara (Republic of Benin)
  1. Tez No: 844285
  2. Yazar: ISMAİL YAROU BİO SOULEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KIRIMLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüzde Afrika toplumlarının her birinin kendine özgü farklılıkları olsa da da“öteki”olanla sosyal ve kültürel ilişkileri giderek yoğunlaştığından kültürlerarası etkileşimler artmaktadır. Bunun sonucunda bu toplumların davranışlarında ya da inanç sistemlerinde bilinçli ya da bilinçsiz olarak“öteki”olanla benzerlikler kaçınılmazdır. Bu farkındalıkla her toplumun kendine özgü yanları kabul edilmeden diğerleriyle uyum içinde yaşam olamayacağı konusunda hepimiz hemfikiriz. Bu bakış açısıyla Banikoara komünündeki Baribalar ve Fulbeler arasındaki etkileşim konularını anlamak için bir çalışma yürüttük. Bu komün, Benin'de pamuk üretiminde ilk sırada olduğu için, bu çalışma aynı zamanda ülke ile ilgili ulusal tarım politikaları ile de ilgilenmektedir. Bu çalışmanın yürütülmesinde, Michel Crozier ve Erhard Friedberg (1977)'in örgüt sosyolojisi paradigması, Baribaların ve Fulbelerin birlikte yaşama meselesini anlayabilmek için kullanılmıştır. Çalışmada, sosyal gerçekliğin derinliklerini analiz edebilmek için Gurvitch (1969) tarafından geliştirilen ESPECT şemasını kullanılmıştır. Bu tez, yapılan literatür taramasının ardından, derinlemesine mülakat ve odak grup görüşmeleri gibi veri toplama teknikleriyle desteklenen bir monografiye dayanan niteliksel bir çalışmadır. Banikoara komünü, Bariba ve Fulbelerin yaşadığı ve paylaştığı bir alandır. Bölgede bu iki topluluk, aralarında kimi zaman çatışmalar olmasına karşılık birlikte uyum içinde bir yaşam üretebilmişlerdir. Öyle ki, ekili arazilerde otlatma sorunları yaygındır. Öte yandan, tarımsal faaliyetlerin geliştirilmesine yönelik olarak da tarım politikaları uygulanmaktadır. Bu çalışmada, tüm bu gelişmeler dikkate alınarak Banikoara komünündeki çiftçiler ile Fulbe çiftçilerinin deneyimleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, although each African society has its own differences, intercultural interactions are increasing as their social and cultural relations with the“other”are increasingly intensifying. As a result, similarities with the“other”are inevitable, consciously or unconsciously, in the behavior or belief systems of these societies. With this awareness, we all agree that there cannot be a life in harmony with others without accepting the unique aspects of each society. From this perspective, we conducted a study to understand the interaction issues between Baribas and Fulbes in Banikoara commune. Since this commune ranks first in cotton production in Benin, this study is also interested in national agricultural policies related to the country. In carrying out this study, the organizational sociology paradigm of Michel Crozier and Erhard Friedberg (1977) was used to understand the issue of coexistence between Baribas and Fulbes. In the study, the ESPECT scheme developed by Gurvitch (1969) was used to analyze the depths of social reality. This thesis is a qualitative study based on a monograph following a literature review and supported by data collection techniques such as in-depth interviews and focus group discussions. Banikoara commune is an area where Bariba and Fulbe live and share. Although there were sometimes conflicts between these two communities in the region, they were able to produce a harmonious life together. So much so that grazing problems are common in cultivated lands. On the other hand, agricultural policies are also implemented to develop agricultural activities. In this study, the experiences of farmers in Banikoara commune and Fulbe farmers are discussed, taking into account all these developments.