Bir eleştiri yöntemi olarak internet memes
Internet memes as a form of criticism
  1. Tez No: 1019048
  2. Yazar: DUYGU ZARARSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. KEREM İŞCANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
Özet
Her dönemde yapılan gelişmeler insanların hem kültürel olarak hem de iletişimsel olarak değişmesine ve o dönem için kültürel evrim sürecinin başlamasına neden olabilir. Teknolojik gelişmeler son 20 yılda o kadar hızlı gelişmektedir ki, bu sayede geleneksel ve modern olguları bir arada incelemek mümkündür. Bu çalışma modern insanın teknoloji ile birlikte gelişen internette ortak bir dil oluşturmasını ele almaktadır. İnternetin insanlar için görece yeni bir sosyal ortam olarak evrimleştiğini bilmekle beraber bu sosyalliğin sadece olumlu değil, olumsuz taraflarını da göz önünde bulundurmak amaçlanmıştır. Bu sosyalliğin iletişim dili olarak sayılabilecek mem örnekleri incelenecektir. Memlerin bu kültürel değişimde oynadığı rol incelenecek ve tam anlamı ile kültürel aktarımın dengelerini şaşırtması ile toplum üzerindeki etkisi ele alınacaktır. Memlerin oldukça etkili bir iletişim dili olduğu bilinmekte ve düşünceleri müthiş bir yayılım hızı ile aktarmayı sağlamaktadır. Geçmişte ve günümüzde gerek manipülatif gerek olumlu anlamda toplumun düşüncelerini şekillendirdiği yönünde bir anlam çıkarılabilir. Bununla kalmayıp birtakım ifade edilmesi sakıncalı fikirleri ve söylemleri ifade etmeyi kolaylaştıran ufak bir hile olarak da görülebilir. Memler de kendi içerisinde evrim geçirebildiğinden dolayı sosyal medyadaki iletişimde ucu fazlaca açık yeni bir oyun alanı yaratmaktadır. Politikadan ekonomiye, kullanıcılar arası mizah malzemesi olmaktan nefreti yayma aracına kadar her koşulda geçerliliği ve kullanımı vardır. Günümüzde memlerin en çok eleştirmek veya dalga geçmek için kullanıldığı gözlemlenebilir. Çalışmada çokça örnekleri mevcuttur. Kısa sürede hızla gelişen teknoloji ve bu teknolojik gelişme furyasının içinde rol oynayan internet memlerinin de henüz yeni doğmasından dolayı, geleneksel resim ve dijital görsellerin bir arada üretilip sunulabileceği savunulmaktadır. Memlerin birtakım özelliklerini sanat içerisine taşıyarak sanatta yeni bir kapı aralamak ve yeni bir bakış açısı kazanmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Developments in every era can cause people to change both culturally and communicatively, and initiate a process of cultural evolution for that period. Technological developments have advanced so rapidly in the last 20 years that it is possible to examine traditional and modern phenomena together. This study addresses the creation of a common language by modern humans on the internet, which has developed alongside technology. While acknowledging that the internet has evolved as a relatively new social environment for people, this study aims to consider not only the positive but also the negative aspects of this sociability. Meme examples, which can be considered the communication language of this sociability, will be examined. The role of memes in this cultural change will be investigated, and their impact on society by fundamentally shifting the dynamics of cultural transmission will be discussed. Memes are a highly effective language of communication and enable the transmission of thoughts with a tremendous speed of dissemination. It can be inferred that they shape the thoughts of society in both manipulative and positive ways, in the past and present. Furthermore, they can also be seen as a subtle trick that facilitates the expression of certain ideas and discourses that are difficult to articulate. Because memes can also evolve within themselves, they create a highly open-ended new playground in social media communication. They have validity and usage in all circumstances, from politics to economics, from being a material for humor among users, to a tool for spreading hate. Today, it can be observed that memes are most commonly used for criticism or mockery. There are examples in the study. Due to the rapid development of technology in a short period and the recent emergence of internet memes that play a role within this frenzy of technological advancement, it is argued that traditional painting and digital visuals can be produced and presented together. By bringing certain features of memes into art, it is possible to open a new door and gain a new perspective in art.