Peçevi tarihi
History of Pecevi
- Tez No: 209744
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜRSOY NASKALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 563
Özet
Peçevî Tarihi üzerine hazırlanan bu çalışma, giriş, dilbilgisi hususiyetleri, metin, dizin,özel adlar dizini, sonuç ve tıpkıbasım olmak üzere yedi bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde, eser hakkında çok kısa bir bilgi, tezin yazılış amacı veiçeriği yer almaktadır. Tezin hazırlanış aşamasında izlenen yöntem, yine birinci bölümde elealınmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde, eserin dilbilgisi özelliklerine, ayrıntılı olmamak suretiyledeğinilmiştir.Bu çalışmada, A adını verdiğimiz ve ana nüsha olarak kabul ettiğimiz Bağdat Köşkü206 numaralı nüshanın 355b-364b ve zeyl olarak 365a-393a arasındaki kısmın transkribeedilmiş metni ile, bu nüshanın B (Revan Köşkü no:1115) nüshasına göre tenkitli neşri yeralmaktadır ve C (Veliyüddin Efendi no: 2353) nüshasında farklılıkların çok olması, özellikleA nüshasındaki zeylin bir özeti gibi olması metnin çok büyük bir kısmını dipnot olarakgöstermemizi gerektirecekti bunu tercih etmek yerine metnin bütününe hakim olunmasıaçısından C kodu verdiğimiz bu nüshanın ayrı bir transkripsiyonlu metni ortaya konmuştur.Çalışmanın dördüncü bölümünde, metinde geçen bütün kelimelerin, özel isimler de dahilolmak üzere, dizini yapılmıştır. Hazırlanan bu dizindeki tüm kelimeler, anlamlandırılmıştır.Çalışmanın beşinci bölümünde, özel adlar sözlüğü yapılmış, özel adlar sözlüğündensonra çalışmaya ?Sonuç? kısmı eklenmiştir.Çalışmanın sonuna ise üç metnin tıpkıbasımı eklenmiştir
Özet (Çeviri)
The thesis that has been prepared about Peçevî History, consists of seven parts that areintroduction, spelling properties, the main text, includings, index of proper nouns , conclusionand facsimile.The first part of the thesis includes, a very short information about the book, thepreparetion aim of the thesis and its content. The method that was followed at the preparationstage, has also been explained in the first part.In the second part of the thesis; spelling properties are mentioned without focusing ondetails.In this study, the main handscripts named ?A? , (Baghdat Kiosk number 206) whoseparts between 355b- 364b and additionally (zeyl) 365a-393a have been transcribed and theedition critic of this handscripts has also been given compared to handscripts ?B? ( RevanKiosk number : 1115 ) Since there are so many differences in handscripts ?C?, it isparticularly just like the summary of the appendix (zeyl) in handscripts ?A? , I would havegiven almost the whole text as footnotes. Instead of this , I preferred giving transcribed textthat is named handscripts C so that the readers should get the whole text.In the fourth part of the thesis; the index of all the words, including the proper nouns,used in the text have been prepared. All the words prepared in this index, have explained.In the fifth part of the thesis, glossary of the proper nouns has been prepared, followingit,conclusion part has been appended.At the end of the thesis. The facsimiles of all three handscripts have been appended