Peçevi tarihi (46b - 80a metin,dizin,özel adlar sözlüğü)
The history of Pecevi (46b- 80a text,index,dictionary of proper nouns)
  1. Tez No: 209871
  2. Yazar: BİHTER GÜRIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE GÜRSOY NASKALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 602
Özet
Peçevî Tarihi üzerine hazırlanan bu çalısma, giris, imla hususiyetleri, metin, dizin, özel adlar dizini, sonuç ve tıpkıbasım olmak üzere yedi bölümden olusmaktadır. Çalısmanın birinci bölümünde, eser hakkında çok kısa bir bilgi, tezin yazılıs amacı ve içerigi yer almaktadır. Tezin hazırlanıs asamasında izlenen yöntem, yine birinci bölümde ele alınmıstır. Çalısmanın ikinci bölümünde, eserin imla hususiyetlerine, ayrıntılı olmamak suretiyle deginilmistir. Çalısmanın üçüncü bölümünde, Peçevi Tarihi'nin Bagdat Köskü 206 numaralı yazma nüshasının 46/b ? 80/a arasındaki varaklarının transkripsiyonu ve eserin farklı diger nüshası ile tenkitli nesri bulunmaktadır. Çalısmanın dördüncü bölümünde Veliyüddin Efendi nüshasının 54/a?68/b arasındaki varaklarının transkripsiyonlu nesri bulunmaktadır. Besinci ve altıncı bölümde metinde geçen bütün kelimelerin, özel isimler de dahil olmak üzere, dizini yapılmıstır. Hazırlanan bu dizindeki tüm kelimeler, anlamlandırılmıstır. Çalısmanın yedinci bölümünde, özel adlar sözlügü yapılmıs, özel adlar sözlügünden sonra çalısmaya ?Sonuç? kısmı eklenmistir. Çalısmanın sonuna ise üç metnin tıpkıbasımı eklenmistir.
Özet (Çeviri)
This work which is prepared on The History of Peçevi has seven chapters. Introduction, spelling properties, text, index, index of personal names, conclusion and original copies are chapters of this work. Short explanation about the work, purpose and content of thesis are in the first chapter. The method which is followed at the preparing phases of the thesis is also explained in the first chapter. Spelling properties of work are mentioned in the second chapter. The mentioning of spelling properties is not detailed. Transcription of sheets of The History of Pecevi is in the third chapter. Transcription of these sheets are between 46/b and 80/a of Bagdat Köskü copy numbered 206. In addition to this, comparative text with the other two copies is in the third chapter. Transcription of sheets which are between 54/a and 68/b of Veliyüddin Efendi copy is in the fourth chapter. There is index of all words in the work including personal names in the fifth and sixth chapters. In this chapter, all words of the work are given a meaning. Personal names dictionary is prepared in the seventh chapter. After the personal names dictionary, conclusion part is added to the work. Original copies are added to the end of the work.