Peçevi tarihi edisyon kritiği Bağdat nüshası (284-317)
Peçevi History
- Tez No: 209686
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE GÜRSOY NASKALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 569
Özet
brahim Peçev?'nin Peçevî Tarihi üzerine hazırlanan bu çalısma, giris, dilbilgisi hususiyetleri, metin, dizin, özel adlar dizini, sonuç ve tıpkıbasım olmak üzere yedi bölümden olusmaktadır. Çalısmanın birinci bölümünde, eser hakkında çok kısa bir bilgi, Peçevî Tarihi'nin baslıklar halinde ana hatlarıyla özeti, tezin yazılıs amacı, içerigi ve tezin hazırlanıs asamasında izlenen yöntem yer almaktadır. Çalısmanın ikinci bölümünde, eserin dil özelliklerine, ayrıntılı olmamak suretiyle deginilmistir. Üçüncü bölümde, A adını verdigimiz ve ana nüsha olarak kabul ettigimiz Bagdat Köskü 206 numaralı nüshanın 284b-318a arasındaki kısmın transkribe edilmis metni ile, bu nüshanın B (Revan Köskü no:1115) ve C (Veliyüddin Efendi no: 2353) nüshalarına göre tenkitli nesri yer almaktadır. Çalısmanın dördüncü bölümünde, metinde geçen bütün kelimelerin, özel isimler de dahil olmak üzere, dizini yapılmıstır. Hazırlanan bu dizindeki tüm kelimeler, anlamlandırılmıstır. Besinci bölümde, özel adlar sözlügü yapılmıs, özel adlar sözlügünden sonra çalısmaya ?Sonuç? kısmı eklenmistir. Çalısmanın sonuna ise üç metnin tıpkıbasımı eklenmistir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared about Ibrahim Pecevi?s Pecevi History and separated into seven sections embracing introduction, linguistic peculiarities, text, index, directory of featured names, conclusion and facsimile. In the first part of the study, a short information about the manuscript, summary of Pecevi History under headings, the purpose of the thesis, its content and the method followed during the preparation period are stated. In the second part of the study, main features of linguistic peculiarities of manuscript are mentioned. Third portion of the study consists of the transcribed text placed between the parts of 284b-318a of the main issue number 206 of Bagdat Kosku which is also called A and the critical npublishing of this issue by comparing it with B (Revan Kosku no: 1115) and C (Veliyuddin Efendi no: 2353) issues. In the forth part of the study, a directory of all words in the text including featured names is prepared. To all the words in this directory are given meaning. In the fifth part of the study, a glossary of featured names is prepared and following this a ?conclusion? section is added. Facsimile editions of three issues are annexed at the end.