Uluslararası baskı standartlarına uygunluk için kontrol uygulaması
Control application for compliance with international printing standards
  1. Tez No: 844312
  2. Yazar: SERHAT ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKÜN ŞAHİNBAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matbaacılık, Typography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basım Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Basım Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, ofset ve dijital baskı sistemlerinde yapılan baskıların, standartlara uygunluğunun denetlenmesi amaçlanmıştır. 72 hedef renkten oluşan MediaWedge 3.0 kontrol skalası kullanımı ve ölçümlendirilmesi ile uygulanan ve mevcut ticari yazılımlardaki zorlukları gidererek hazırlanmış, densite, nokta kazancı gibi verileri de içeren bir uygulamanın EXCEL yardımı ile oluşturulması ve son kullanıcının kullanımına sunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the prints made in offset and digital printing systems were examined according to the standards intended to check its suitability. It is aimed to create an application that includes data such as density and dot gain, which is implemented by using and measuring the MediaWedge 3.0 control scale consisting of 72 target colors and prepared by eliminating the difficulties in existing commercial software, with the help of EXCEL and to be made available to the end user.