Mu'tezile'de dil düşüncesi
The linguistic thought in Mu'tazilah
  1. Tez No: 844334
  2. Yazar: MEHMET EMİN NAZLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışma, kelam ilminin kurucu çevresi olan Mu'tezile'nin dil düşüncesini ve bu dil düşüncesinin Allah, evren, insan ve din tasavvurundaki tezahürlerini gözlemlemeyi amaç edinmektedir. Çalışma Arap dili bağlamında izini sürdüğü bu dil düşüncesini, i) metinsel-dilsel bağlam, ii) Arap kültür coğrafyasında şekillenen Arap zihni ve dil kullanımı (ma'hûdu'l-'Arab/te'âruf) iii) ve bu iki halkayı saran hakem konumundaki akıl ekseninde analiz etmektedir. Çalışmada Mu'tezilî kelamî söylemin, akıl, ahlak ve dilin bütünselliğinde paradigmasal bir çerçeveye kavuştuğu gösterilmeye çalışılmış ve bu çerçevede diğer kelamî söylemlerden farkı ortaya konmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to deal the linguistic opinions and discourses of Mu'tazilah, which is the main constituent circle of the science of Kalam, and the manifestations of this theological linguistic thought in their conception of Allah, universe, man and religion. The thesis analyzes this linguistic thought, which it traces in the context of the Arabic language, i) textual-linguistic context, ii) the Arabic mind and language use (ma'hûd al-Arab, al-Ta'âruf) shaped in the Arab cultural structure iii) and on the axis of reason in the position of arbiter surrounding these two rings. In the context, it was tried to show that the theological discourse of Mu'tazilah has reached a paradigmatic framework in the integrity of reason, religion and language, and within this framework, it was wanted to show the difference from other theological discourses.