Son dönem böbrek yetmezliği olan, periton ve hemodiyaliz alan hastalarda seçilmiş faktörler ve sosyodemografik özellikler ile akılcı ilaç kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between selected factors and sociodemographic characteristics and rational drug use in patients with end-stage renal deciency, receiving peritoneal and hemodialysis
- Tez No: 844400
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÜNSAL AVDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada son dönem böbrek yetmezliği olan, periton ve hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda seçilmiş faktörler ve sosyodemografik özellikler ile akılcı ilaç kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlanmıştır. Yöntem: İzmir ilindeki iki hastanede takip edilen ve araştırmaya dahil olma kriterlerine uyan 110 hasta, tanımlayıcı ve kesitsel türde yapılan bu araştırmaya dahil edilmiştir. Veriler: Kişisel Bilgi Formu (15 soru) ve Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği (21 soru) ile toplanmıştır. Hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleri; cinsiyet, eğitim durumu, diyaliz süresi, akılcı ilaç kullanımı konusunda eğitim alma durumu, ek hastalık varlığı, ailedeki hastalık varlığı ve akılcı ilaç kullanım puanları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine the relationship between selected factors and sociodemographic characteristics and rational drug use in patients with end-stage renal failure receiving peritoneal and hemodialysis treatment. Method: 110 patients who were followed in two hospitals in Izmir and met the inclusion criteria were included in this descriptive and cross-sectional study. Data: Collected with Personal Information Form (15 questions) and Rational Drug Use Scale (21 questions). Sociodemographic and clinical characteristics of the patients; gender, educational level, duration of dialysis, education on rational drug use. Presence of comorbidities, presence of diseases in the family and rational drug use scores were examined.