Obezite sağlık inanç modeline göre obez sağlık çalışanlarının sağlık inançları ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları
Health beliefs and healthy lifestyle behaviors of obese healthcare professionals according to the obesity health belief model
  1. Tez No: 844401
  2. Yazar: DERYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER YURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırma, obez sağlık profesyonellerinin obezite sağlık inançları ile sağlıklı yaşam tarzı davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Araştırma, Ocak 2022-Eylül 2023 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesinde görev yapan ve BKİ'ne göre obez ve üzerindeki sağlık çalışanları arasından yüzyüze anket yöntemiyle ulaşılabilen 222 sağlık çalışanı ile tanımlayıcı-kesitsel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, Ocak 2022-Nisan 2023 tarihleri arasında, Kişisel Tanıtım Formu, Obezite Sağlık İnanç Modeli Ölçeği (OSİMÖ) ile Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ-II)'ni içeren veri toplama formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Cronbach Alpha güvenirlik analizi, Kolmogorov-Smirnov (K-S) testi, tanımlayıcı istatistik testleri, Bağımsız gruplarda t testi, Tek Yönlü ANOVA Varyans Analizi, Pearson Korelasyon Katsayısı analizi ve Lineer Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the relationship between obesity health beliefs and healthy lifestyle behaviors of obese health professionals. Materials and Methods: The research was conducted in a descriptive-cross-sectional type with 222 health workers working at Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital between January 2022 and September 2023, who were obese and above according to BMI and could be reached by face-to-face survey method. The data of the study was obtained between January 2022 and April 2023, using a data collection form including the Personal Introduction Form, Obesity Health Belief Model Scale (OHBMS) and Healthy Lifestyle Behaviors Scale II (HLBS-II). Cronbach Alpha reliability analysis, Kolmogorov-Smirnov (K-S) test, descriptive statistics tests, t-test in independent groups, One-Way ANOVA Analysis of Variance, Pearson Correlation Coefficient analysis and Linear Regression Analysis were used to evaluate the data.