Engelli bireye sahip olan ailelerin problem çözme becerisinin,yaşam kalitesine etkisi
The effect of the problem solving skills of families with a di̇sabled person on the quali̇ty of life
- Tez No: 844418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE EKİNCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, engelli bireye sahip olan ailelerin problem çözme becerilerinin yaşam kalitesine etkisini incelemektir. Materyal ve Metod: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel türdedir. Araştırma Haziran 2023- Ocak 2024 tarihleri arasında Doğu Anadolu Bölgesi'nin bir ilinde bulunan 3 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ne kayıtlı engelli bireye sahip 220 ebeveyn ile yürütülmüştür. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Yetişkin Bakıcı Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Problem Çözme Envanteri ile yüz yüze toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik ve frekans dağılımı, bağımsız örneklemlerde t-testi, ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi ve Hiyerarşik Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Bulgular: Ebeveynlerin Problem Çözme Envanteri toplam puan ortalamaları 110.46±22.160 ve Yetişkin Bakıcı Yaşam Kalitesi Anketi toplam puan ortalamaları 63.90±18.251'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of problem-solving skills of families with a disabled individual on quality of life. Material and Method: The research is descriptive and cross-sectional. The research was conducted with 220 parents registered with a disabled individual at 3 Special Education and Rehabilitation Centers in a province of the Eastern Anatolia Region between June 2023 and January 2024. Data were collected face-to-face with the Personal Information Form, Adult Caregiver Quality of Life Scale, and Problem-Solving Inventory. Percentage and frequency distribution, t-test in independent samples, ANOVA, Mann Whitney U test, Pearson Correlation test, and Cronbach Alpha reliability coefficient were used in the evaluation of the data. Findings: The mean total scores of the Problem-Solving Inventory of the parents are 110.46±22.160 and the mean total scores of the Adult Caregiver Quality of Life Survey are 63.90±18.251.