Ht-22 fare hipokampal nöronal hücre hattında NOX-2 inhibisyonunun pentilentetrazol (PTZ) ile oluşturulan nöronal hasar üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of NOX-2 inhibition on pentylenetetrazole (PTZ)-induced neuronal damage in HT-22 mouse hippocampal neuronal cell line
  1. Tez No: 844417
  2. Yazar: MERYEM YAPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞEVKİ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç; NADPH oksidaz-2 (NOX-2) enzim inhibisyonunun pentilentetrazol (PTZ) ile oluşturulan nöronal hasar üzerine etkisini ortaya koymak ve NOX-2 inhibitörü GSK2795039'un (GSK) PTZ ile oluşturulan nöronal hasar üzerine etkisini oksidan-antioksidan sistem üzerine etkilerini gösterip aralarındaki ilişkiyi aydınlatmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmada HT-22 fare hipokampal nöronal hücre hattı kullanıldı. PTZ ile oluşturulan nöronal hasar sonrası NOX-2 inhibitörü GSK'nın hücre ölümü üzerindeki etkisini değerlendirmek için hücreler dört gruba ayrıldı. Kontrol grubuna tedavi uygulanmadı, PTZ grubuna PTZ 60 mM, GSK grubuna farklı konsantrasyonlarda (40, 20, 10, 5 ve 2,5 μM) GSK2795039 ve GSK + PTZ grubuna hücrelere farklı konsantrasyonlarda (40, 20, 10, 5 ve 2,5 μM) GSK uygulandı 2 saat sonra 60 mM PTZ eklendi. Tüm gruplar toplamda 3 saat inkübe edildi. Sonrasında hücre canlılığı için XTT testi kullanıldı, total oksidan seviyeleri (TOS), total antioksidan seviyeleri (TAS), nitrik oksit sentaz (nNOS) ve nitrik oksit (NO) seviyeleri ticari kitler ile ölçüldü. Apoptotik süreç için flow sitometri testi uygulandı. B-kaspaz-3 ve NOX-2 seviyeleri floresan boyama yöntemi ile değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is; To reveal the effect of NADPH oxidase-2 (NOX-2) enzyme inhibition on neuronal damage caused by pentylenetetrazol (PTZ) and to reveal the effect of GSK2795039 (GSK), which is a NOX-2 inhibitor, on neuronal damage caused by PTZ, on the activation of the oxidant-antioxidant system show their effects and to illuminate the relationship between them. Materials and Methods: HT-22 mouse hippocampal neuronal cell line was used in the study. To evaluate the effect of the NOX-2 inhibitor GSK on cell death after neuronal damage caused by PTZ, the cells were divided into four groups. No treatment was applied to the control group, PTZ 60 mM was applied to the PTZ group, GSK2795039 was applied to the cells at different concentrations (40, 20, 10, 5 and 2.5 μM) to the GSK group, GSK2795039 was applied to the cells at different concentrations (40, 20, 10, 5 and 2 μM) to the GSK + PTZ group. .5 μM) GSK was applied, 2 hours later, 60 mM PTZ was added. All groups were incubated for 3 hours in total. Afterwards, XTT test was used for cell viability, total oxidant levels (TOS), total antioxidant levels (TAS), nitric oxide synthase (nNOS) and nitric oxide (NO) levels were measured with commercial kits. Flow cytometry test was performed for the apoptotic process. B-caspase-3 and NOX-2 levels were evaluated by fluorescent staining method. One-way analysis of variance (ANOVA) was used in statistical analysis of the data.