Hisse senedi fiyatları ile finansal başarısızlık arasındaki ilişki: Borsa İstanbul-30 endeksinde yer alan imalat firmaları örneği
The relationship between stock prices and financial failure: The case of manufacturing companies in the Borsa Istanbul-30 index
- Tez No: 844428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN HAYKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bir şirketin finansal başarısızlığı, şirketin finansal yükümlülüklerini zamanında ödeyememe olasılığıdır. Finansal başarısızlık, şirketin iflası, yeniden yapılanması veya başka bir şekilde tasfiyesi ile sonuçlanabilir. Finansal başarısızlık riski, bir şirketin hisse senedi fiyatını etkileyebilecek önemli bir faktördür. Finansal başarısızlığı yüksek olan bir şirket, yatırımcılar tarafından daha riskli olarak algılanır ve bu da hisse senedi fiyatının düşmesine neden olabilir. Bu çalışmada, Borsa İstanbul-30 imalat sektöründe listelenen şirketlerin hisse senedi fiyatları ile finansal başarısızlıkları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma, 2010-2020 dönemi için BİST-30'da yer alan 11 şirketlik bir örneklem üzerinde yürütülmüştür. Çalışmanın bulgularına göre, finansal başarısızlık riski ile hisse senedi fiyatları arasında uzun dönemli bir ilişki bulunmaktadır. Söz konusu durum finansal başarısızlık ile hisse fiyatlarının etkileşiminin kısa dönemde değil de uzun dönemde oluştuğunu göstermektedir. Çalışmanın bulguları, yatırımcılar için önemli bir ipucu sunmaktadır. Genellikle yatırımcılar bilanço sonuçlarını kısa dönemde fiyatlamaktadır. Çalışma sonuçlarına göre finansal başarısızlık durumu anında ortaya çıkan bir durum değildir. Hisse fiyatları üzerinde uzun dönemde bir etkileşim meydana getirmektedir. Finansal başarısızlığı daha yüksek olan şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapmadan önce, bu şirketlerin finansal durumlarını dikkatlice değerlendirmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The financial failure of a company refers to the probability that the company may not meet its financial obligations on time. Financial failure can result in the company's bankruptcy, restructuring, or liquidation. The risk of financial failure is a significant factor that can impact a company's stock price. A company with a high risk of financial failure is perceived as riskier by investors, potentially leading to a decline in its stock price. In this study, the relationship between stock prices and financial failures of companies listed in the Borsa Istanbul-30 manufacturing sector has been examined. The study was conducted on a sample of 11 companies listed in the BIST-30 for the period 2010-2020. According to the findings of the study, there is a long-term relationship between the risk of financial failure and stock prices. This indicates that the interaction between financial failure and stock prices occurs not in the short term but rather over the long term. The findings of the study provide a crucial insight for investors. Typically, investors tend to price balance sheets in the short term. However, according to the study results, the situation of financial failure is not an instantly emerging condition. It exerts an influence on stock prices in the long term. Before investing in stocks of companies with higher financial failure risk, investors should carefully evaluate the financial conditions of these companies.