RA ve AS tanılı yeni anti TNF-ALFA tedavi başlanan hastaların 1. ay ve 3. ay hastalık aktivite skorları ile Beck Anksiyete Skalasının karşılaştırılması
Comparison of 1st month and 3rd month disease activity scores and Beck Anxiety Scale of patients diagnosed with Romatoid Arthritis and Ankylosing Spondylitis who were newly initiated with anti TNF-ALFA
  1. Tez No: 844446
  2. Yazar: ŞÜKRAN AKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: AS ve RA etyolojisi kesin belli olmayan, sistemik, kronik ve inflamatuar romatizmal hastalıklardır. AS ve RA hastalarında hastalık aktivitesine göre hastaların anksiyete seviyeleri değişebilmektedir. Bu da tedavi kararlarını etkilemektedir. Bu çalışmada RA ve AS tanılı ilk kez Anti TNF-alfa tedavisi alacak hastalar ile Anti TNF-alfa tedavi almayan hastalar arasında hastalık aktivitesiyle anksiyete seviyelerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2022-2023 yılları arasında SBÜ Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları -Romatoloji polikliniğine başvuran, 2010 ACR kriterlerine göre RA tanısı konulan 10 erkek, 33 kadın hasta, ASAS kriterlerine göre AS tanısı konulan 40 erkek, 21 kadın hasta alındı. Hastalar Anti TNF-alfa tedavitedavi alan ve almayan olarak iki gruba ayrıldı. Anti TNF-alfa tedavitedavi almayan grup kontrol grubu olarak kabul edildi. Hasta grubu; AS kolu için, NSAİİ (non-steroid anti-inflamatuar ilaç) dirençli ilk kez antiTNF-alfa tedavi alacak olan hastalar, RA kolu için ise daha önce en az üç ay csDMARD (conventional synthetic disease modifying anti-rheumatic drugs) almış dirençli hastalar olarak kabul edildi. Kontrol grubuna ise Anti TNF-alfa tedavive/veya biyolojik tedavi almayan 20 AS (erkek/kadın:11/9) hastası ve 30 RA (erkek/kadın:4/26) hastası alındı. Anti TNF-alfa tedavi alan hastaların 1. ve 3. ay hastalık aktivite skorları ile Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) skorları karşılaştırıldı. Hastalık aktivitesini değerlendirmede AS için BASDAI (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index) skoru, RA için DAS28 (Disease Activity Score 28) skoru kullanıldı. Bulgular: Hasta grubunun BAÖ skor ortalamaları 1.ayda (21,74 ± 10,78) ve 3.ayda (6,70 ± 5,42) (p0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Ankylosing spondylitis (AS) and rheumatoid arthritis (RA) are systemic, chronic and inflammatory rheumatic diseases of unknown etiology. Anxiety levels of patients with AS and RA may vary depending on disease activity. This affects treatment decisions. In this study, we aimed to compare disease activity and anxiety levels between patients diagnosed with RA and AS who would receive Anti-TNF-alpha treatment for the first time and patients who did not receive Anti-TNF-alpha treatment. Materials and methods: Our study included 10 male and 33 female patients who were diagnosed with RA according to the 2010 ACR criteria, and 40 male and 21 female patients who were diagnosed with AS according to the ASAS criteria, who applied to the Internal Medicine - Rheumatology outpatient clinic of SBU Diyarbakır Gazi Yaşargil Training and Research Hospital between 2022 and 2023. Patients were divided into two groups: those receiving anti-TNF-alpha treatment and those not receiving anti-TNF-alpha treatment. The group that did not receive anti-TNF-alpha treatment was considered as the control group. Patient group; For the AS arm, patients who are NSAID (non-steroidal anti-inflammatory drug) resistant and who will receive anti-TNF-alpha treatment for the first time, and for the RA arm, patients who are resistant to csDMARD (conventional synthetic disease modifying antirheumatic drugs) for at least three months before. were accepted as patients. The control group included 20 AS (male/female: 11/9) patients and 30 RA (male/female: 4/26) patients who did not receive anti-TNF-alpha treatment and/or biological treatment. The 1st and 3rd month disease activity scores and Beck Anxiety Scale (BAI) scores of patients receiving TNF-alpha blocker treatment were compared. BASDAI (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index) score was used for AS and DAS28 (Disease Activity Score 28) score was used for RA to evaluate disease activity. Results: The BAI score averages of the patient group were (21.74 ± 10.78) at the 1st month and (6.70 ± 5.42) at the 3rd month (p0.05). .