Tümör nekroz alfa inhibitörü tedavisi alan hastalarda görülen nörolojik yan etkiler, tedavisi ve hastalık progresyonu ile ilişkisi
Neurological side effects seen in patients receiving Tumor Necrosis Alpha Inhibitor, its treatment and its relationship with disease progression
  1. Tez No: 740334
  2. Yazar: SEMA UMUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Hastalık modifiye edici anti-romatizmal tedaviler (DMARD=Disease Modifying anti-rheumatic Drugs) inflamatuar romatizma hastalıklarının tedavisinde kullanılan ve hastalık semptomlarının yanı sıra hastalık patogenezine de etki ederek hastalık ilerlemesini yavaşlatan veya durduran ilaçlara verilen ortak bir isimdir. Bu grup içerisinde yer alan ve biyolojik tedavi olarak adlandırılan tedaviler aspesifik hücre yolaklarını veya sitokinleri hedefleyerek başta inflamatuar romatizmal hastalıklar olmak üzere çeşitli onkolojik ve hematolojik hastalıkların tedavisindeki karşılanmamış tedavi ihtiyaçlarına yönelik yeni çözümler sağlamıştır. Biyolojik tedaviler içerisinde romatolojik hastalıklard en sık kullandığımız ilaçlar anti-TNF' lerdir. Günümüzde biyolojik tedavilerin giderek artan kullanımı ile SSS (Santral Sinir Sistemi ) demiyelinizan bozuklukları ve periferik sinir sistemi demyelinizan bozuklukları dahil olmak üzere birtakım demiyelinizan olaylar bildirilmiştir Amaç: Bu çalışmada biyolojik tedavi alan hastalarda görülen nörolojik yan etkileri, bu tedaviler ile ilişkilendirilen nörolojik semptomların sıklığı, tipi, şiddeti, ve romatizmal tedavi kesilmesi ile semptomların seyri ve ek nörolojik tedavi ihtiyacı gösterip göstermemesi gibi çeşitli değişkenleri değerlendirmeyi amaçladık. Metod: Bu retrospektif kohort çalışmasında 2011 Ocak ve 2020 Ocak tarih aralığında DEÜTF Romatoloji polikliniğinde takipli ve herhangi bir romatizmal hastalık tanısı nedeniyle TNFi tedavisi kullanan ve TÜRKBİO veri tabanında kayıtlı hastalar dahil edildi. Hastalarda herhangi bir zaman aralığında gelişmiş olan nörolojik semptomların tipi, şiddeti, süresi ve biyolojik tedavi ile olan ilişkisine ilişkin çeşitli değişkenler, hastaların ek görüntüleme ihtiyaçları, çeşitli laboratuar testleri retrospektif olarak incelendi ve kayıt edildi. Bulgular : Biyolojik tedavi alan 877 hastadan 16'sında (% 1,8) nörolojik yan atki görüldü. Bu 16 hastadan 13 hasta (%81,25) SpA üç hasta (%18,75) seropozitif RA tanılı idi. Biyolojik tedaviden sonra nörolojik yan etki gelişme süresi ortalama 26,37±29,58 aydı. Hastaların %68,8'inde biyolojik tedavi kesildi. Biyolojik tedavi devam durumu ile nörolojik semptomlar (stabil/progrese/regrese) arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Sonuç : Biyolojik tedavi kullanırken ortaya çıkan nörolojik yan etki için biyolojik ajanın kesilmesi nörolojik semptomların düzelmesinde etkisiz gibi gözükmektedir. Bu da biyolojik ajanların haksız yere bu konuda suçlanabileceği düşüncesini akla getirmiştir. Bu nedenle biyolojik ilaçlar ile nörolojik yan etki ilişkisini incelemek üzere daha geniş hasta gruplarında yapılacak daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Disease-modifying antirheumatic drugs (DMARDs = Disease Modifying Antirheumatic Drugs) are the general name given to drugs used in the treatment of inflammatory rheumatic diseases and slowing or stopping the progression of the disease by affecting the pathogenesis of rheumatic diseases. Treatments in this group, called biological therapy, have targeted specific cell pathways or cytokines, offering new solutions to unmet treatment needs in the treatment of various oncological and hematological diseases, especially inflammatory rheumatic diseases. Among the biological treatments, anti-TNFs are the most commonly used drugs in rheumatological diseases. With the increasing use of biologic therapies today, a number of demyelinating events have been reported, including CNS (Central Nervous System) demyelinating disorders and peripheral nervous system demyelinating disorders. Objective: In this study, we aimed to evaluate various variables such as neurological side effects, frequency, type and severity of neurological symptoms related to these treatments, discontinuation of rheumatic treatment and course of symptoms. the need for additional neurologic therapy. Methods: Patients who were followed up in the DEÜTF Rheumatology outpatient clinic between January 2011 and January 2020 and using TNFi for the diagnosis of any rheumatic disease and registered in the TÜRKBİO database were included in this retrospective cohort study. Various variables related to the type, severity and duration of neurological symptoms developing in patients at any time interval and their relationship to biological therapy, additional imaging needs of patients, and various laboratory tests were retrospectively analyzed and recorded. Results: Neurological side effects were seen in 16 (1,8%) of 877 patients who received biologic therapy. Of these 16 patients, 13 (81,25%) were diagnosed with SpA, three (18,75%) with seropositive RA. The mean time to develop neurological side effects after biological treatment was 26,37±29,58 months. Biological therapy was discontinued in 68,8% of the patients. There was no significant relationship between continuing biological therapy and neurological symptoms (stable/advanced/regressed). Conclusion : Discontinuation of the biological agent for the neurological side effect that occurs during biological therapy seems to be ineffective in the improvement of neurological symptoms. This has brought to mind the idea that biological agents can be unfairly accused in this regard. Therefore, more comprehensive studies in larger patient groups are needed to examine the relationship between biologic drugs and neurological side effects.