Paket sementasyon yolu ile süperalaşımların alüminayt kaplanması
The Aluminide coating of superalloys with pack cementation method
- Tez No: 84446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH CEMAL KUŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
IV ÖZET Gaz türbinlerinin sıcak kısımlarında kullanılan yüksek sıcaklık malzemeleri sürünme ve termal yorulma gibi mekanik ve termal özellikler için dizayn edilmiştir. Bu kısımlarda kullanılan malzemeler, yanmış gazların etkisiyle oluşacak sıcak korozyon ve oksidasyondan korunmaları ve uzun ömürlü olmaları için koruyucu kaplamalara ihtiyaç duyarlar. Bu çalışma, korozyon ve oksidasyona karşı korumayı sağlayan paket semantasyon yöntemi ile düminayt kaplamanın süperalaşımlara uygulanmasını kapsar. Şu anda, bu konuda uygulamanın yapılabileceği faal sistem mevcut değildir, bu nedenle böyle bir sistem faal olduğu zaman türbin palelerinin kaplanması için yapılacak işlemler anlatılmıştır. Daha sonra, üzerinde kaplaması mevcut olan ve belli bir kullanımdan geçmiş olan paleler, optik mikroskop ve SEM' den alman görüntülerle difüzyon tabakası ve kaplama kalınlığı açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY High temperature alloys used in hot sections of gas turbines are generally designed for specific mechanical and thermal properties, such as creep, mechanical or thermal fatigue. Their use in the aggressive environment of combustion gasses and because of hot corrosion and oxidation, they need the presence of a protective coating to have long life This study involves the application of aluminide coating to superalloys with pack cementation method that prevent oxidation and corrosion. We do not have an existing system for application,so, in this study was mentioned, as if the system is active, the process of turbine blades coating. Finally, the diffusion layer and coating thickness of the coated and used blades were inspected by optical microscope and scanning electron microscopy (SEM).