Bazı piridin türevlerinin tautomerik yapıları ve antikorozif etkileri üzerinde kuantum kimyasal çalışmalar
Quntum chemical studies of some pyridine derivatives as corrosion inhibitors and tautomeric structures
  1. Tez No: 84444
  2. Yazar: AYNUR AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
IV ÖZET Bu çalışma piridin, piridin-3 -aldehit, piridin-4-aldehit ve 4- amino piridinin 0.5 M perkorik asit içindeki çinkonun korozyonu üzerine etkisi için yapılan çalışmalarda bütün bu bileşiklerin HCIO4 çözeltisi içindeki çinkonun çözünmesini geciktirmektedir. İnhibisyon verimi ise aşağıdaki gibi sıralanabilir: 4-amino piridin > piridin > piridin-4-aldehit > piridin-3 -aldehit Çalışılan bütün bileşikler katodik inhibitörler gibi davranırlar. Ayrıca inhibitor konsantrasyonuna benzeyen parametrelerin etkileri, zamana ve sıcaklığa göre incelenmiştir. Bu çalışmada, piridin ve piridin türevlerinin fizikokimyasal özellikleri semiempirik yöntemlerle teorik olarak hesaplanmış ve literatürde gösterilen deneysel verilerle karşılaştırılması yapılmıştır. Semiempirik empirik hesaplamalarla bulunan ve optimizasyonu yapılan moleküllerin toplam enerji değerleri, deneysel verilerle karşılaştırılmasının yapılmasında, moleküllerin kararlılıklarının saptanmasında, tautomerik yapılarının incelenmesinde kullanılmıştır. Oluşum ışılan, protonlanma enerji hesaplamaları ve deneysel olarak bulunmuş asitlik sabitleri arasındaki korelasyonun araştırılmasında kullanılmış olup, bunların arasında bir paralellik olduğu gözlenmiştir. Teorik olarak hesaplanan yük yoğunlukları proton almada kullanılmış ve deneysel verilerle paralellik göstermiştir. Piridin türevlerinin tautomerik dengeleri hesaplanan toplam enerji değeri kullanılarak incelenmiş ve dengenin molekül üzerindeki elektron veren sübstitüentlere göre olduğu tespit edilmiştir. Teorik olarak hesaplanan enerji değerleri kullanılarak sübstitüent etkileri incelenerek literatür değerleri ile uygunluğu tartışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Oluşum Işılan, Yük Yoğunluklan, Enerji Değerleri, Sübstitüent Etkisi, Antikorozif Etki.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study of the effect of pyridine, pyridine-3 -aldehyde, pyridine-4-aldehyde and 4-amino pyridine on the corrosion of zinc in 0.5 M perchloric acid shows that all these compounds retard the dissolition of zinc in HCI04 solutions. The inhibition efficiency can be arranged in the following order: 4-amino pyridine > pyridine > pyridine-4-aldehyde > pyridine-3 -aldehyde. All the studied compounds acted as cathodic inhibitors. The influence of parameters like inhibitor ocncentration, time of immersion and temperature has been also invertigated. In this work physicochemicial properties of some pyridine derivatives were computed by using semi-empirical methods and the optained result were evaluated by searching correlation with the experimentally obtained properties. The computed and optimized total energy valued of the studied molecules were used the determine the stabilities of the compounds. A good correlation was observed. The computed heats of formation were used to calculate protonation energies and a possible correlation between those energies and experimentally obtained acidity constant were searched. The computed charge densities were used to determine the protonation of the studied compounds. An acceptable parallelism between experimental results and theoretical results were found. The toutomeric equilibrium of benzymidazol were investigated by using the computed total energies of the studied compounds. It was found that the equilibrium shifts to both sides depending on the substituents on the molecules. The effect of substituents were searched by using the theoretically computed energy values and its accordance tothe literature values were discussed. KEY WORDS : Heat of formation, substitüent effect.