Gürültü yalıtım analizi ve bir uygulama
Noise isolation analysis and an application
- Tez No: 84447
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KIRBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı bir otomobil fabrikasında şanzıman testlerinin yapılacağı, atölye ortamındaki gürültüden yalıtılmış bir kabin imal etmektir. Bu amaca uygun olarak önce ses ile ilgili genel terminoloji incelenmiş, ses ve gürültü ölçüm teknikleri hakkında detaylı araştırma yapılmıştır. Daha sonra ses iletim mekanizmaları ve gürültü yalıtım teknikleri araştırılarak, gürültü yalıtımında kullanılacak hesaplama yöntemi belirlenmiştir. Uygulama aşamasında ise, belirlenen gürültü yalıtım metoduna uygun olarak, gürültü seviye hesapları yapılıp, konstrüksiyon detayları geliştirilerek kabin imal edilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde hesap yöntemiyle bulunan gürültü azaltma değerleri ölçülen değerlerle karşılaştırılarak, farkın nedenleri hakkında yorumlar verilmiştir. Anahtar kelimeler : Akustik, gürültü, desibel, ses basınç düzeyi, gürültü yalıtımı, ses geçiş kaybı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is based on the manufacture of an isolation cabinet for the test of auto-shift in an automative factory. In order to attain the target, the research on the noise terminology is taken into consideration. For this reason, a detail research was made upon the noise measurement techniques. Later, the mechanism of the noise transmission and noise isolation techniques were investigated and the calculation method that could be used for noise isolation has been established. According to the established noise isolation method, noise level calculations and construction details were developed, and finally the cabinet has been constructed. In the final part, the comparison is done between calculated and measured values. The comments and discussions about the cause of distinction are included and the method is being proposed. Key words : Acoustics, noise, decibel, noise pressure level, noise isolation, noise transmission loss.