Altın Orda, İlhanlı ve Çağatay Hanlıklarının münasebetleri, sosyo-ekonomik ve dini durumları
The relations, socio-economic, and religious status of the Golden Horde, Ilkhanate, and Chagatai Khanates
  1. Tez No: 844488
  2. Yazar: ERKAN GÜLBİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VARİS ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Moğol İmparatorluğu, dünya tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Cengiz Han liderliğindeki Moğollar tarihte görülen en geniş imparatorluklarından birini kurmuşlardır. İmparatorluğun hakimiyet sahası Çin'den Orta Doğu'ya ve Doğu Avrupa'ya kadar ulaşmıştır. Bu çalışma Moğol İmparatorluğu'nun parçalanması ile ortaya çıkan Altın Orda, İlhanlı ve Çağatay Hanlıklarının birbirleri ile olan ilişkilerini açıklamayı amaçlamaktadır. İlk olarak, Moğol İmparatorluğu'nun ve bu hanlıkların ortaya çıkışı incelenecektir. Sonrasında Altın Orda, İlhanlı ve Çağatay Hanlıklarının birbirleri ile olan siyasi ilişkileri ele alınmıştır. Sonraki bölümde bu hanlıkların sosyo-ekonomik durumları ele alınmıştır. Böylece ilişkilerin sadece siyasi olarak değil ekonomik açıdan da değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Son bölümde hanlıkların dini yapıları ele alınmıştır. Sonuç olarak bu çalışma Altın Orda, İlhanlı ve Çağatay Hanlıklarının ilişkileri çeşitli açılardan ele alarak bulundukları bölgeler ve hakimiyetleri altında yaşayan halklar açısından önemini vurgulamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Mongol Empire played a significant role in world history. Under the leadership of Genghis Khan, the Mongols established one of the largest empires in history. The empire's sphere of influence extended from China to the Middle East and Eastern Europe. This study aims to explain the relationships between the Golden Horde, Ilkhanate and Chagatai Khanate that emerged following the fragmentation of the Mongol Empire. Initially, the emergence of the Mongol Empire and these successor states will be examined. Subsequently, the political relationships between the Golden Horde, Ilkhanate and Chagatai Khanate are discussed. The next section delves into the socio-economic conditions of these khanates, aiming to evaluate the relationships not only from a political but also an economic perspective. The final section explores the religious structures of these khanates. In conclusion, this study seeks to emphasize the significance of the relationships among the Golden Horde, Ilkhanate and Chagatai Khanate in various aspects, considering the regions they occupied and the populations living under their dominion.