Kuruluşundan bu yana TRT çoksesli çocuk koroları ve Türkiye'deki müzik eğitimine etkileri
The impacts of TRT polyphonic children's choirs since their establishment on music education in Turkiye
- Tez No: 844514
- Danışmanlar: DOÇ. İLKNUR ÖZAL GÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çocuk koroları, Türkiye'de müziğin ve sanatın geleceğini şekillendiren önemli bir kültürel unsur olarak kabul edilmektedir. Bu korolar, genç yeteneklere müzik eğitimi ve sahne deneyimi kazandırarak, ülkenin zengin müzik geleneğini sürdürmeye katkı sağlarlar. Bu tezde TRT Çoksesli Çocuk Korolarının kuruluş amacı, koronun içindeki özgün yapısı ve Türk müzik kültürüne ve eğitimine katkıları incelenmiştir. Ayrıca, bu araştırma koro şefleri, koro şefliği öğrencileri, koristler ve müzik eğitimcileri için faydalı bir kaynak oluşturmayı da hedeflemektedir. Bu kapsamda, TRT Çoksesli Çocuk Korolarında görev yapmış şefler ve eğitimcilerle yapılan röportajlar sesli kayıt şeklinde kaydedilip dijital ortama aktarılmıştır. Bu röportajlar, TRT Çoksesli Çocuk Korolarının tarihsel gelişimi, çalışma koşulları ve katkıları hakkında önemli bilgiler içermektedir. Elde edilen bilgiler, gelecek nesillere kaynak oluşturmak ve TRT Çoksesli Çocuk Koroları hakkında somut belgeler sunmak amacıyla kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Children's choirs are considered a significant cultural element shaping the future of music and art in Turkey. These choirs contribute to the rich musical heritage of the country by providing music education and stage experience to young talents. This thesis explores the founding purpose, unique structure within the choir, and contributions to Turkish music culture and education of the TRT Polyphonic Children's Choirs. Additionally, this research aims to serve as a valuable resource for choir conductors, conducting students, choristers, and music educators. Within this scope, interviews with conductors and educators who have served in the TRT Polyphonic Children's Choirs were recorded in audio format and transferred to digital media. These interviews contain important information about the historical development, working conditions, and contributions of the TRT Polyphonic Children's Choirs. The gathered information will be utilized to create a resource for future generations and to provide tangible documentation about the TRT Polyphonic Children's Choirs.