Şiir ile hazırlanan akıcılığı geliştirme uygulamalarının endişe düzeyi öğrencilerin akıcı okuma, anlama ve okumaya yönelik tutumları üzerine etkisi
The effect of fluency improvement practices prepared with poetry on fluent reading, comprehension and attitudes towards reading of the frustration level students
- Tez No: 844515
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırmanın amacı, şiirler ile hazırlanan akıcılığı geliştirme çalışmalarının (ŞAGÇ) endişe düzeyi ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin akıcı okuma, anlama ve okumaya yönelik tutumlarına etkilerini belirlemektir. Araştırmada, karma yöntem araştırması desenlerinden açıklayıcı desen kullanılmıştır. Açıklayıcı desen yönteminin nicel boyutunda yarı deneysel desen ile desenlenen ŞAGÇ adı verilen uygulamalar yapılmış, nitel boyutunda ise öğretmen ve öğrenciler ile görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Siirt ili Merkez ilçesinde bulunan bir ilkokuldan Boşluk Tamamlama Testi'ne göre endişe düzeyi olarak belirlenmiş 2022-2023 eğitim-öğretim yılında 3.sınıfa devam eden 43 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmaya nicel veri toplama süreci ile başlanmıştır. Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği, Kişisel Bilgiler Formu, Prozodik Okuma Kontrol Listesi, ön test olarak belirlenen metin ve metnin Okuduğunu Anlama Değerlendirme Çalışma Kağıdı deneysel süreç başlamadan önce öğrencilere uygulanmıştır. Ön test olarak uygulanan metin ile alınan okuma ses kayıtları incelenerek, Okuma Hızı Kayıt Çizelgesi ve Okuma Doğruluğu Kayıt Çizelgesi ile öğrencinin deneysel uygulama öncesi var olan durumu kayıt altına alınmıştır. Ardından sekiz hafta ŞAGÇ uygulanmıştır. Uygulama sonrası son test olarak tekrar Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği, Prozodik Okuma Kontrol Listesi uygulanmıştır. Son test olarak belirlenen metin ile Okuma Hızı Kayıt Çizelgesi ve Okuma Doğruluğu Kayıt Çizelgesi'ne öğrencinin durumu kaydedilerek, ŞAGÇ'nın öğrencilerdeki etkileri ortaya çıkartılmıştır. Araştırmanın deneysel süreci her hafta iki gün olarak 8 hafta boyunca uygulanmıştır. Uygulama; okuma öncesi, okuma sırası ve okuma sonrası süreçleri içermektedir. Uygulamaya dahil edilen şiirler öğrencilerin o hafta çalışacağı konular veya milli gün ve haftalara uygun olarak sıralanmıştır. Kullanılan akıcı okuma stratejileri, prozodi modelleme, arkadaşla okuma, okuyucu tiyatroları, tekrarlayıcı okuma, koro okumadır. Nicel veriler, IMB SPSS 23.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise betimsel analiz kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda prozodik okuma açısından gelişme, okuma hatalarında azalma, doğru okuma becerisinde ise artış gözlemlenmiştir. Anlama becerisi ve okumaya karşı tutumlarda ise anlamlı düzeyde artış gözlemlenmiştir. Öğretmen ve öğrencilerin araştırmaya karşı görüşleri olumlu yönde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of fluency development activities prepared with poems (FDAP) on reading fluency, comprehension and attitudes towards reading of third-grade primary school students at the frustration level. In the study, explanatory design, one of the mixed method research designs, was used. In the quantitative dimension of the explanatory design method, the applications called FDAP, which were designed with a quasi-experimental design, were carried out, and in the qualitative dimension, interviews were conducted with teachers and students. The study group of the research consisted of 43 students from a primary school in the central district of Siirt province, who were determined as the level of frustration according to the Cloze Test and who attended the 3rd grade in the 2022-2023 academic year. The study started with the qualitative data collection process. Elementary Reading Attitude Survey, Personal Information Form, Prosodic Reading Checklist, the text determined as a pre-test and The Reading Comprehension Assessment Worksheet of the text were applied to the students before the quasi-experimental process started. The reading audio recordings taken with the text applied as a pre-test were analyzed, and the existing situation of the student before the experimental application was recorded with the Reading Speed Record Chart and Reading Accuracy Record Chart. Then, eight weeks of FDAP were applied. After the application, Elementary Reading Attitude Survey and Prosodic Reading Checklist were applied again as a post-test. With the text determined as the post-test, the student's status was recorded in the Reading Speed Recording Chart and Reading Accuracy Recording Chart, and the effects of FDAP on the students were revealed. The experimental process of the research was carried out for 8 weeks for two days every week. The application included before reading, reading and after reading processes. The poems included in the application were ordered in accordance with the subjects or national days and weeks that the students would study that week. Reading strategies including prosody modeling, buddy reading, reader theaters, repetitive reading, and choral reading were used. Qualitative data were analyzed with IMB SPSS 23.0 package program. Qualitative data were analyzed using descriptive analysis. As a result of the study, an increase in prosodic reading, a decrease in reading errors, and an increase in accurate reading skills were observed. A significant increase was observed in comprehension skills and attitudes towards reading. It was also concluded that the opinions of teachers and students towards the study were positive.