Eğimli yüzeylerde delik delme prosesi ve deneysel araştırması
Hole drilling process and experimental investigation on inclined surfaces
- Tez No: 844544
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim ve Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Geleneksel delik delme teknikleriyle üretilemeyen karmaşık ve hassas parçalar oluşturmak için eğimli yüzeylere delik delmek önemlidir. Bu işlem sırasında karşılaşılacak zorlukların üstesinden gelebilecek en ideal takım tipi ve kesme parametrelerinin bulunması amaçlanmaktadır. Kontrol faktörleri matkap geometrisi, ilerleme ve kesme hızı olarak belirlenmiştir. Deneylerde matkap geometrileri 140° açılı geleneksel matkap, 180° açılı düz matkap ve U-Drill gövdeli matkap şeklinde kullanılmıştır. İş parçası ise dişli imalatında da kullanılan AISI-1050 imalat çeliği olarak seçilmiştir. Deney numunesi; 16-B zincir dişli kalınlık ve eğrisine eşit ölçülerde, 21mm kalınlığına ve 38mm yarıçap eğrisine sahiptir. Kesici takım uçları sementit karbür olup, Alüminyum Titanyum Nitrür (TiAIN) kaplama tipine sahiptir. Kontrol faktörlerinin kesme kuvvetlerine ve moment değerlerine etkisi Gri İlişkiler Analizi (GİA) kullanılarak karşılaştırılmıştır. 140° açılı geleneksel matkap ile 90m/dak kesme hızı değerinde ve 0,11mm/dev ilerleme değerinde ideal sonuçlar tespit edilmiştir. Ayrıca bu faktörlerin delik geometrileri üzerine etkileri de aynı yöntem ile incelenmiş ve 180° açılı düz matkap ile 78m/dak kesme hızı değerinde ve 0,11mm/dev ilerleme değerinde ideal delik geometrileri elde edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Drilling holes on inclined surfaces is crucial for producing complex and precise parts that cannot be manufactured using traditional drilling techniques. The aim is to find the most suitable tool type and cutting parameters to overcome the challenges encountered during this process. Control factors are determined as drill geometry, feed rate, and cutting speed. In the experiments, drill geometries such as a 140° angled centring drill, a 180° angled flat drill, and a U-Drill body drill are used. The workpiece is selected as AISI-1050 manufacturing steel, commonly used in gear manufacturing. The experimental sample has dimensions equal to the thickness and curve of a 16-B chain gear, with a thickness of 21mm and a radius curve of 38mm. The cutting tool edges are cemented carbide with Aluminum Titanium Nitride (TiAIN) coating. The impact of control factors on cutting forces and torque values is compared using Grey Relational Analysis (GRA). Optimal results are identified with the 140° angled central drill at a cutting speed of 90m/min and a feed rate of 0.11mm/rev. Additionally, the effects of these factors on hole geometries are examined using the same method, revealing optimal hole geometries with the 180° angled flat drill at a cutting speed of 78m/min and a feed rate of 0.11mm/rev.