İlkokul öğrencilerinde faır play kavramının kelime ilişkilendirme testi ve çizme yazma tekniği ile belirlenmesi
Determining the concept of fair play in primary school students using word association test and drawing writing technique
  1. Tez No: 844543
  2. Yazar: AYŞEGÜL GAMZE OLTULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM SEZEN BALÇIKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada; ilkokul öğrencilerinin fair play kavramına ilişkin bilişsel algılarının kelime ilişkilendirme testi ve çizme yazma tekniği aracılığıyla incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ilinde ilkokul 3. Sınıfta öğrenim gören 20 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, temel nitel araştırma yöntemlerinden biri olan fenomenoloji (olgu bilim) deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak bağımsız kelime ilişkilendirme testi ve çizme-yazma tekniği kullanılmıştır. Çizme tekniği için 2 beden eğitimi öğretmeni, 1 PDR uzmanı, 2 görsel sanatlar öğretmeni, 1 sınıf öğretmeni ve 1 resim analizi uzmanı olmak üzere 7 uzman görüşü alınarak kategorilere ayrılmıştır. Araştırmada toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu testlerin sonuçları tablo oluşturularak ana tema ve alt temalar altında toplanmıştır. Kelime ilişkilendirme testinde fair play kavramıyla ilişkili 76 farklı kelime ile 5 kategoriye bölünmüştür. Bunlar, ''fair play tanımı'', ''ilişkilendirilen spor branşları'', ''değerler'', ''ilişkilendirilen sportif terimler'' ve '' oyun ve oyun türleri'' şeklinde sıralanmıştır. Çizme yazma tekniği toplamda 2 ana kategori altında toplanmıştır. Bunlar sırasıyla çizimler kategorisinde ''değerler (f=8)'' ve ''oyun ile ilişkilendirme (f=5)'' şeklinde belirlenirken, yazma testinde ise; ''değerler (f=19)'' ve ''oyun ile ilişkilendirme (f=6)'' olmak üzere toplam 2 ana kategori altında belirlenmiştir. Araştırmada öne çıkan sonuçlar doğrultusunda öğrencilerin fair play hakkında bilişsel yapılarında farklılıklar olduğu görülmüştür. İki ölçme değerlendirme yönteminden de elde edilen sonuçlar doğrultusunda ortak ana kategori ''değerler'' olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin fair play kavramını özellikle“değerler”ile ilişkilendirmeleri oldukça anlamlı görünmektedir. Çünkü değerler insanların tutum ve davranışlarında önemli bir role sahiptir. Buradan yola çıkarak fair play kavramına yönelik bir farkındalık oluşturulması ve fair play anlayışının kazandırılması için bu doğrultuda eğitim verilmesi çok daha anlamlı olacaktır. Özellikle ahlaki davranış kazandırma sürecinde eğitime ne kadar erken yaşta başlanırsa o kadar iyi olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study; It was aimed to examine the cognitive perceptions of primary school students regarding the concept of fair play through the word association test and the drawing and writing technique. The study group of the research consists of 20 students studying in the 3rd grade of primary school in Ankara. In the research, the phenomenology design, one of the basic qualitative research methods, was used. Independent word association test and drawing-writing technique were used as data collection tools. For the drawing technique, the opinions of 7 experts, including 2 physical education teachers, 1 PDR expert, 2 visual arts teachers, 1 classroom teacher and 1 image analysis expert, were divided into categories. The data collected in the research were analyzed using the content analysis method. The results of these tests were compiled under main themes and sub-themes by creating a table. In the word association test, 76 different words related to the concept of fair play are divided into 5 categories. These are listed as“definition of fair play”,“associated sports branches”,“values”,“associated sporting terms”and“game and game types”. The drawing writing technique is grouped under 2 main categories in total. These are determined as“values (f=8)”and“association with the game (f=5)”in the drawings category, respectively, while in the writing test; It was determined under 2 main categories:“values (f=19)”and“association with the game (f=6)”. In line with the prominent results of the research, it was observed that there were differences in the students' cognitive structures about fair play. In line with the results obtained from both measurement and evaluation methods, the common main category was determined as“values”. It seems quite significant that students associate the concept of fair play with“values”. Because values have an important role in people's attitudes and behaviors. Based on this, it would be much more meaningful to raise awareness about the concept of fair play and to provide training in this direction to gain the understanding of fair play. It is thought that the earlier education begins, the better, especially in the process of teaching moral behavior.