Çok boyutlu kontenjans tablolarında loglinear ve correspondence analizinin birlikte kullanımı ve bir uygulama
Loglinear ve and correspondence analysis used together in multidimensional contingency tables and an application
  1. Tez No: 84454
  2. Yazar: ZERRİN AŞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERSOY CANKÜYER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET İncelenen araştırmalarda aralarında ilişki olduğu düşünülen değişkenlerin bir arada analiz edilmesi gerekir. Genellikle olaylar kategorik nitelikteki iki değişkenle açıklanmayabilir. İkiden fazla değişken çok boyutlu kontenjans tabloları olarak birlikte sınıflanmaktadır. Bu tabloların analizinde pek çok istatistiksel yöntem kullanılmaktadır. Çalışmamızda söz konusu tekniklerden loglinear ve correspondence yöntemleri birlikte kullanılmıştır. İki ve çok boyutlu Tcontenjans tabloları için ayrı ayrı ele alınan teknikler, birlikte birbirlerinin tamamlayıcısı olarak incelenmiştir. Toplumsal olayların işsizlik ve istihdamın birlikteliğinin meydana getirdiği işgücü durumu cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, meslek türü ve yerleşim yeri gibi demografik ve sosyal değişkenler açısından uygulamada incelenmiştir. Hanehalkı işgücü anket verilerine loglinear ve correspondence analizi uygulanmıştır. Her iki teknikle birbirinin benzeri sonuçlar elde edilmiştir. Loglinear analizle elde edilen sonuçlar correspondence analiziyle de grafiksel olarak gösterilmiştir. İşgücü durumunun demografik değişkenlerle ilişkili olduğu görülmüştür. Söz konusu değişkenlerin işgücü durumunu belirlemede önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY While studying on a research, the variables which have tendency to have a relationship among each other, must be analyzed together. In general, the events cannot be explained by variables in categoric behaviour. More than two variables are classified together as multi dimensional contingency tables. Several statistical methods are being used in analyzing multi-dimensional contingency tables. In my study, log-linear method and correspondence method are used. The method hat are examined for two and more than two multi-dimensional contingency tables under seperate cover, are also examined in company as a complementary element of the other one. The status of labor arised from unemployement and employing - two components of social events-, is examined by viewpoint of some demographic and social variables such as sex, civil status, educational status, profession, and resident place in the application. Log-linear analysis and correspondence analysis techniques are applied to the data of households and labour inquries. Almost the same results are obtained from both techniques. The results which we get fom log-linear analysis are demonstrated in correspondence analysis by graphical represantation. It is seen that there is a relationship between state of labor and demographic variables. The importance of variables under discussion, is emphasized while examined the status of labor.