Üçüncü basamak bir hastanede çalışan asistan hekimlerin yurt dışında hekimlik yapmaya yönelik tutumu ve buna neden olan faktörlerin analizi
Investigation of the attitudes of residents working in an tertiary hospital on the practice of medicine abroad and the factors that lead to these attitudes
  1. Tez No: 844601
  2. Yazar: DOĞUKAN ATASOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA, DR. BAŞAK KORKMAZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Nitelikli, iyi eğitim görmüş, alanlarında uzmanlaşmış kişiler; daha iyi çalışma koşullarına, daha parlak bir kariyere ve daha yüksek bir gelir düzeyine sahip olmak amacıyla gelişmiş ülkelere göç etmek isteyebilmektedirler. Beyin göçünün en fazla olduğu meslek gruplarının başında sağlık çalışanları gelmektedir. Bu araştırma ile üçüncü basamak bir hastanede çalışan asistan hekimlerin yurt dışında hekimlik yapmaya yönelik düşünceleri ve buna neden olan faktörlerin beyin göçüne yönelik tutumları ile karşılaştırılması; çalışmanın neticesinde ilgili literatüre katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel ve tanımlayıcı türde bir çalışmadır. Etik kurul izini ve idari izinler alındıktan sonra, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinde aktif olarak görev yapan, dahil edilme kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmaya onam veren 228 asistan hekime yüz yüze anket formu uygulanarak yapılmıştır. Anket formunda katılımcılara sosyodemografik özellikleri, yurtdışında hekimlik yapmaya yönelik düşünceleri ve buna neden olan faktörleri değerlendirmek için hazırlanan soruların yanı sıra“Beyin Göçüne Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların 111'inin (%48,68) önümüzdeki 5 yıl içerisinde yaşamak üzere yurt dışına gitmeyi planladığı bulunmuştur. Göç etmeyi düşündükleri ülkeler sıklık sırasına göre Almanya, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri(ABD) ve Kanada olarak saptanmıştır. Göç etmek isteyen katılımcıların %19,81'inin uzmanlık eğitimi sürerken gitmeyi planlayıp, hazırlıklara başladığı saptanmıştır. Mevcut çalışmamıza katılan asistan hekimlerin beyin göçüne yönelik tutum ölçeği puan ortalaması 57,10±8,68 ile yüksek saptanmıştır. Katılımcıların göç etmek istemelerindeki en sık faktör yurt dışında sağlıkta şiddet olaylarının daha az olduğunun düşünülmesi olarak bulunmuştur. Çalışmamızda asistan hekimlerin yurt dışında yaşama düşüncesini; en sık olarak olumsuz etkileyen faktör, ait olmadığı bir kültüre ve dile ayak uydurma çabası olmuştur. Sonuç: Ülkemizde son yıllarda hekimler ve diğer sağlık çalışanları için yapılan önemli reformlarla birlikte özlük haklarında ve diğer alanlarda yapılacak çeşitli düzenlemelerle hekimlerin gitmek istediği ülkelerdeki çekici faktörlerin örnek alınarak değerlendirilmesi ve itici faktörlerin de analiz edilip sivil toplum ve politika üreticileri ile birlikte uygulanabilecek adımlar istişare edilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Qualified, well-educated people who are experts in their fields may want to migrate to developed countries in order to have better working conditions, brighter career and higher income level. Healthcare workers are one of the occupational groups with the highest brain drain levels. Through this study, the opinions of tertiary hospital residents regarding brain drain are compared to their beliefs about practicing medicine overseas and the factors that lead to this. The study's output is intended to make a significant contribution to the pertinent literature. Materials and Methods: We conducted a descriptive, cross-sectional study. A face- to-face survey questionnaire was distributed to 228 residents who were currently employed at Basaksehir Cam and Sakura City Hospital, completed the study's inclusion requirements, and provided their agreement to participate after the ethical committee and administrative permits were obtained. The“Attitude Scale Towards Brain Drain”was included in the survey form along with items designed to assess the participants' sociodemographic traits, opinions toward practicing medicine overseas, and the circumstances that led to this. Results: It was discovered that 111 participants, or 48.68%, intended to go overseas over the next five years. Their intended immigration destinations are Germany, England, the United States, and Canada, in that order of frequency. It was found that 19.81% of participants who expressed a desire to migrate had made plans to move and had begun the process of getting ready while still pursuing their specialized training. The residents involved in our study had an average attitude scale score of 57.10±8.68 about brain drain. The belief that there were fewer cases of healthcare violence elsewhere was found to be the most frequent reason given by participants for wanting to relocate. In our study, the attempt to keep up with a culture and language that does not belong to the assistant physicians' thoughts of living abroad most often negatively affects them. Conclusion: The attractive factors in the countries where physicians want to go can be evaluated by using them as an example; the push factors can also be analyzed; and the steps that can be taken can be consulted with civil society and policy makers. These developments are in light of the significant reforms made for physicians and other healthcare professionals in our country in recent years, as well as the various regulations that need to be made in personnel rights and other areas