Adrenalin otoenjektör kullanımında eğiticilerin eğitimi
Training of trainers on epinephrine autoinjector use
  1. Tez No: 281101
  2. Yazar: MUSTAFA ARGA
  3. Danışmanlar: DOÇ. ARZU BAKIRTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hekimlerin çoğu adrenalin otoenjektörü nasıl kullanacağını bilmemektedir. Anafilaksi eğitimlerinin sadece teorik bilgi içermesi bunda rol oynayabilir. Bu çalışmada amacımız, adrenalin otoenjektör kullanımı ile ilgili pratik ve teorik eğitimi entegre ederek, hekimlerin doğru kullanımı üzerine etkisini belirlemektir. Çalışmaya dört ayrı üçüncü basamak hastanede allerji kliniklerinde çalışan hekimler hariç tutularak diğer pediatri asistan ve uzmanları dahil edilmiştir. Hekimlere öncelikle anafilaksi konusundaki mesleki deneyimlerinin ve bilgilerinin değerlendirildiği sekiz sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Bundan sonra hekimlerin adrenalin otoenjektör kullanımları, otoenjektörle birebir aynı olan ancak ilaç içermeyen maketiyle puan verilerek değerlendirilmiştir (doğru uygulama beş puan). Doğru uygulamayı gösteremeyen her hekime maketle uygulama birebir eğitimle öğretilmiştir. Pratik değerlendirmenin ardından hekimlere anafilaksi konusunda teorik eğitim verilmiş ve bu eğitimin sonunda bir kez daha adrenalin otoenjektör pratik uygulaması gösterilmiştir. Altı ay sonra hekimlerin adrenalin otoenjektör kullanımları pratik uygulamayla tekrar değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan 196 hekiminin 151'i eğitim öncesi ve sonrası her iki uygulamaya da katılmıştır.
Özet (Çeviri)
The majority of physicians do not know how to use epinephrine autoinjectors. This displays that current education of physicians on anaphylaxis is inadequate for a thorough practice. We hypothesize that a theoretical lecture together with a practical session on epinephrine autoinjector use will improve its proper use by physicians. Residents, specialists and consultants from General Pediatrics excluding allergists and allergy fellows were included in this study. All physicians were given an eight item questionnaire followed by a practical session scoring and timing ability to use epinephrine autoinjector trainer. This ensued with one to one hands-on training on correct auto-injector use. Finally, a joint theoretic lecture on anaphylaxis including re-demonstration of epinephrine autoinjector use was given. All physicians were scored a second time on use of epinephrine autoinjector 6 months later. One hundred fifty one of 196 participants completed all steps of the study in four tertiary hospitals.