Sarıkaya yaban hayatı geliştirme sahasının (Antalya) çok yıllık bitki türlerinin taksonomik çeşitliliği ile yetişme ortamı özellikleri arasındaki ilişkiler
Relationships between taxonomic diversity of perennial plant species and habitat characteristics of Sarikaya (Antalya) wildlife development area
  1. Tez No: 844602
  2. Yazar: MUHAMMET MURAT GÖRGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜVENÇ NEGİZ, DOÇ. DR. ÖZDEMİR ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak İlmi ve Ekoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma Akdeniz Bölgesi'nde bulunan Sarıkaya Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda çok yıllık bitki türlerinin taksonomik çeşitlilik ve taksonomik mesafe bileşenleri ile çevresel değişkenler arasındaki ilişkileri araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Optimal örnek alan boyutları baz alınarak 30×30 m olarak belirlenmiştir. Çalışma alanı içerisinde 60 örnek alandan araştırma verileri temin edilmiştir. Örnek alanların çevresel değişkenleri, SYM kullanılarak altlık haritalar vasıtasıyla elde edilmiştir. Çalışmada Deng Entropisine dayalı yeni önerilen bir eşitlik yardımıyla taksonomik çeşitlilik ve mesafe hesapları ile Shannon entropisine dayalı geleneksel taksonomik çeşitlilik ve mesafe hesapları gerçekleştirilmiştir. Bağımlı değişkenler olan taksonomik çeşitlilik ve mesafe ölçümlerinin modellenmesi, çoklu regresyon ve regresyon ağacı yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanında elde edilen model sonuçlarına göre, taksonomik çeşitliliği etkileyen en önemli çevresel değişken eğimken, taksonomik mesafe için eğimin yanında yükselti değişkeninin de önemli olduğu tespit edilmiştir. Çevresel değişkenler ile olan ilişkiler kapsamında, taksonomik mesafe değerlerinin taksonomik çeşitlilik değerlerine kıyasla daha açıklayıcı nitelikte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the relationships between taxonomic diversity and taxonomic distance components of perennial plant species and environmental variables in the Sarıkaya Wildlife Development Area in the Mediterranean Region. The optimal sample area was determined as 30m*30m based on area dimensions. Research data was obtained from 60 sample areas within the study area. Environmental variables of the sample areas were obtained through base maps using DEM. Modeling of dependent variables in the study was carried out using multiple regression and regression tree methods. According to the model results obtained in the study area, the most important environmental variable affecting taxonomic diversity was Eğim, and for taxonomic distance, it was determined that the elevation variable was also important in addition to Eğim. Within the scope of relationships with environmental variables, it has been determined that taxonomic distance values are more descriptive than taxonomic diversity values.