COVİD-19 pandemisinin İzmir ilindeki tüketicilerin online alışveriş üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evalutaion of the effect of the COVID-19 pandemic on online shopping of consumers in Izmir province
- Tez No: 844618
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ÖZVERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
2019 yılında Çin'in Vuhan kentindeki bir hayvan pazarında ortaya çıkan bu yeni hastalık, 2019 yılında çıkmasıyla adı COVID-19 olarak adlandırıldı. Bu yeni pandemi, kişilerin temel alışkanlıklarıyla beraber sadece sosyalleşme faaliyetlerinde değil, tüketim alışkanlıklarının da değişmesine sebep oldu. Hastalığın kalabalık ortamlarda solunum yolu ile bulaştığı açıklamasından sonra sosyal teması en aza indirebilmek için kısıtlamalar kondu. Bu kısıtlamalar da dijital – yeni nesil- platformlara ivme kazandırmıştır. Dijital alışveriş platformları, fiziksel mağazanın akıllı mobil, bilgisayar gibi internetten alışveriş imkânı sağlamaktadır. Bu çalışmada bu platformların, İzmir ilindeki tüketicilere pandemi öncesi ve sonrasında alışkanlıkları üzerindeki etkisini incelemekteyiz. Sonuçlarda, tüketiciler üzerindeki alışkanlık değişiminin tespiti, kullanılan platformun demografik oranının nasıl değiştiğini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, tüketicilerin alışveriş platformunda harcadıkları süre, alışveriş yapma sıklığı gibi motivasyon faktörlerinin arasındaki farkı analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This new disease, which emerged in an animal market in Wuhan, China in 2019, was named COVID-19 when it emerged in 2019. This new pandemic has caused a change not only in socialization activities, but also in consumption habits, along with the basic habits of people. After the statement that the disease is transmitted by respiratory tract in crowded environments, restrictions were put in order to minimize social contact. These restrictions also accelerated digital – next generation – platforms. Digital shopping platforms provide online shopping opportunities such as smart mobile, computer, physical store. In this study, we examine the impact of these platforms on the habits of consumers in Izmir before and after the pandemic. In the results, the detection of habit change on consumers aims to determine how the demographic ratio of the platform used has changed. It also analyzes the difference between motivational factors such as the time consumers spend on the shopping platform and the frequency of shopping.