Geleneksel kayıttan dijital teknolojiye değişen film müziği
Music changing from traditional recording to digital technology
  1. Tez No: 844653
  2. Yazar: KHATİRA GAMKHAROVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KÖPRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sesin ve müziğin sinemaya eklemlenmesinden günümüze kadar olan süreçte hem sinemanın üretim pratikleri hem de seyircinin izleme pratikleri değişmiştir. Özellikle dijital teknolojide yaşanan dönüşümün bu noktada payı büyüktür. Dijital dönüşüm ile birlikte daha önce geleneksel yöntemlerle kayıt edilen film müzikleri ve sesler günümüzde artık tamamen dijital olarak tek bir kişi tarafından üretilebilmektedir. Bu kapsamda bu araştırma müzik üretimi ve tüketiminde dijitalleşmenin filmler üzerindeki bazı etkilerini göstermektedir. Bu araştırmanın amacı Müzik üretimi ve tüketiminde dijitalleşmenin film müziklerinin yapımı üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmanın problemi, müzik üretimi ve tüketiminde yaşanan teknolojik değişimler ve bu değişimlerin etkilerinin neler olduğudur. Dijital teknolojinin gelmesiyle nerdeyse tüm post-prodüksiyonun dijitale taşınmasıyla dönüşen yapının film müziğine etkisi örneklem olarak seçilen Yıldız Savaşları (Besteci John Williams), Ateş Arabaları (Besteci Vangelis), Kara Şövalye Yükseliyor (Besteci Hans Zimmer) filmleri üzerinden araştırılacaktır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden vaka incelemesi modeli kullanılmıştır. Bu bağlamda, müzik üretimi ve tüketiminde dijitalleşmenin film müziklerinin yapımı üzerindeki etkileri örnek filmler üzerinden incelenmiştir. Bu nedenle araştırma örnek üç filmde kullanılan teknolojiler ile sınırlandırılmıştır. Çalışmanın sonucunda, dijital teknolojinin film bestecilerine ve müzik yapımcılarına daha esnek, daha yaratıcı ve daha özgür bir alan sunduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
In the process from the disintegration of sound and cinema to decay, both the production practices of cinema and the viewing practices of the audience have changed. Especially what is happening in digital technology plays a big role at this point. With digital transformation, more traditionally recorded film scores and these can now be produced entirely digitally by a single person. This potential, this research shows, exists as digitalization in music production and consumption has something to do with films. The aim of this learning is to reveal the existence of digitalization in music production and consumption over the production of film scores. The problem of the research is the technological changes in the production and consumption of music and what the effects of these changes are. Star Wars (Composer John Williams), Chariots of Fire (Composer Vangelis), The Dark Knight Rises (Composer Hans Zimmer), which were selected as the aspect ratios of the films that were digitally broadcast and transformed by the transition of almost all post-production to digital, were researched. In this research, case study model, one of the qualitative research methods, was used. In this context, the connections between digitalization in production and consumption of music and the production of film scores are distinguished through exemplary films. For this reason, the research sample is limited to the technologies used in three films. As a result of the study, the possibilities of digital technology that offer film policies and music producers a more flexible, more creative and freer field have been reached.