Sağlık çalışanlarının kadına uygulanan şiddete ilişkin tutumları ve şiddeti tanımaya yönelik bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of health workers attitudes of towards violence against women and knowledge levels to recognize violence
  1. Tez No: 844654
  2. Yazar: SEBAHAT AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ARSLAN GÜRCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışma, sağlık çalışanlarının kadına yönelik şiddete ilişkin tutumlarını ve şiddeti tanımaya yönelik bilgi düzeylerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipteki çalışma, Ekim 2022 - Mart 2023 tarihleri arasında Kastamonu merkez ve 13 ilçe devlet hastanesinin acil servislerinde çalışan toplam 191 sağlık çalışanının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Örneklem seçimine gidilmemiş, belirtilen tarih aralığında evrenin tamamı çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında, sosyodemografik verileri ve şiddet ile karşılaşma durumunu sorgulayan soru formu, Kadına Uygulanan Şiddete İlişkin Tutum Ölçeği ve Hemşire ve Ebelerin Kadına Yönelik Şiddetin Belirtilerini Tanımalarına Yönelik Ölçek kullanılmıştır. Veriler, SPPS 27.0 programı kullanılarak analiz edilmiş, frekans tabloları, tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Spearman Korelasyon testi ve Bonferroni düzeltmesi kullanılmıştır. Sağlık çalışanlarının şiddete ilişkin tutum ölçeği toplam puan ortalaması 33,69±11,12 olarak belirlenmiş ve buna göre şiddete karşı geleneksellikten uzak ve modern bir görüşü benimsedikleri saptanmıştır. Sağlık çalışanlarının kadına yönelik şiddet belirtilerini tanımalarına ilişkin toplam ölçek puan ortalaması 19,31±3,74 olup, bilgi düzeyleri kısmen yeterli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the attitudes of healthcare professionals towards violence against women and their level of knowledge on recognizing violence. The descriptive study was conducted between October 2022 and March 2023 with the participation of 191 healthcare professionals in the emergency departments of Kastamonu central and 13 district public hospitals. No sample selection was made, and the entire universe was included in the study within the specified date range. In collecting data, a questionnaire questioning sociodemographic data and exposure to violence, the Attitude Scale towards Violence Against Women and the Scale for Nurses and Midwives to Recognize the Symptoms of Violence Against Women were used. Data were analyzed using SPPS 27.0 program, frequency tables, descriptive statistics, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Spearman Correlation test and Bonferroni correction were used. The total score average of the health workers' attitude scale towards violence was determined as 33,69±11,12, and accordingly, it was determined that they adopted a modern and untraditional view towards violence. The total scale score average for healthcare professionals to recognize the signs of violence against women was 19,31±3,74, and their knowledge level was found to be partially sufficient.