Kifozlu bireylerde sternum ve sternokostal eklemlerin üç boyutlu bilgisayarlı tomografi ile morfometrik analizi
Morphometric analysis of the sternum and sternocostal joints with three- dimensional computed tomography in individuals with kyphosis
- Tez No: 844658
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİRE ÜNVER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Columna vertebralis'in sagittal düzlem anomalisi olan 'Kifoz deformitesi' günümüzde birçok kişinin günlük hayatını etkileyen postüral bir bozulmadır. Posterior elemanlarda çeşitli değişikliklere sebep olan bu deformitenin, thorax'ı oluşturan anterior elemanlarda da çeşitli farklılıklar oluşturacağı düşünülmektedir. Thorax'ın normal anatomisini bilmek normalden sapmış yapıyı incelerken kolaylık sağlayacaktır. Çalışmamızda Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne herhangi bir nedenle başvuran ve Thorax BT görüntüleri çekilen hastaların sagittal ve frontal kesitleri retrospektif olarak incelendi. İlk olarak Cobb yöntemi kullanılarak kifoz açıları ölçüldü ve ortalama kifoz açısı 40,76° olarak bulunarak gruplandırma yapıldı. Grup-1'de kifoz açısı 40°'nin altında olanlar (n=105), grup-2'de ise 40° ve zerinde olanlar (n=105) olmak üzere iki farklı çalışma grubu elde edildi. İki grup için, manubrium ve corpus sterni boy uzunlukları, Louis açısı, angulus infrasternalis ve spatium intercostales ölçümleri yaş ve cinsiyet kriterleri dikkate alınarak incelendi. Çalışmanın sonunda manubrium sterni ve corpus sterni boy uzunluğunun, kifoz açısı 40° ve üzerinde olan grupta daha kısa olduğu ve kifoz açısı ile uzunluk arasında negatif ilişki olduğu tespit edildi. (r1=-0,158, r2=-0,312, p0,05).
Özet (Çeviri)
'Kyphosis deformity', which is a sagittal plane anomaly of the columna vertebralis, is a postural deterioration that affects the daily lives of many people today. It is thought that this deformity, which causes changes in the posterior elements, will also create differences in the anterior elements that make up the thorax. Knowing the normal anatomy of the thorax will make it easier when examining the deformity. In our study, sagittal and frontal plane sections in thorax CT images of 210 patient who applied to Selçuk University Faculty of Medicine Hospital for any reason were examined. First of all, the average angle of the individuals whose kyphosis angles were measured using the Cobb method was found to be 40,76°. In this measurement, the thorax elements of 105 patient with a kyphosis angle of 40° and above were compared with 105 patient with a kyphosis angle of less than 40°, and sternum, louis angle, infrasternal angle, and intercostal spaces measurements showed differences. It was also examined by age and gender. It was determined that the manubrium and corpus sterni was shorter in the group with kyphosis angle of 40° or more ((r1=-0,158, r2=-0,312, p0,05).