Attention deficit / hyperactivity disorder in school-age children: Effects of parenting and transgenerational parenting on expression of ADHB symptoms
Okul-çağı çocuklarında dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu: Ebeveynlik ve üst-ebeveynlik davranışlarının gösterilen DEHB semptomlarına etkisi
  1. Tez No: 844671
  2. Yazar: LÜTFİYE KAYA CİCERALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEINZ NEBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ludwig-Maximilians Universität München
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ile ilgili geniş klinik literatüre rağmen, ebeveynliğin ve nesiller arası ebeveynliğin okul çağındaki çocuklarda bu bozukluğun etiyolojisi ve prognozu üzerindeki etkileri hakkında çok az şey yazılmıştır. Bu tez, ilgili konulardaki literatürü ve ardından ebeveyn ve büyükanne/büyükbabanın çocuk yetiştirme tutumlarının DEHB'nin farklı nedensellik geçmişi ve semptom temelli tanımlanması üzerindeki olası etkilerini araştıran anket çalışmasının sonucunu sunmaktadır. DEHB'nin genel doğası hakkında ek hipotezler kızlara kıyasla erkeklerde daha sık görüldüğünü, hiperaktivitenin yıllar geçtikçe azaldığını ancak dikkat güçlüklerinin yetişkinlikte de devam ettiğini, öğrenme, yazma, okuma, hesaplama bozuklukları gibi eşlik eden bozuklukların öngörülebilirliğini gösteriyordu. Dikkat eksikliği ya da hiperaktivite belirtilerinin olup olmadığı, ebeveynlerin eğitim düzeyinin DEHB belirti şiddeti üzerinde etkisi olup olmadığı da araştırıldı. Katılımcılar daha önce DEHB tanısı almış çocuğu olan 43 anneden oluşuyordu. Anneler, DEHB'li çocukların ebeveynlerine hizmet veren bir kendine-yardım grubundan seçilmiştir. Hedef çocukların yaşları altı ile on yedi arasındaydı. Bu anket çalışmasının ana hipotezlerine bakıldığında, ebeveyn tutumlarının hastalığın etiyolojisini ve prognozunu önemli ölçüde etkilemediği tespit edilmiştir. Yalnızca büyükanne ve büyükbabaların ebeveynleri“reddetmesi”nin çocuklardaki hiperaktivite semptom şiddetiyle anlamlı düzeyde ilişkili olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Despite the large clinical literature on Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD), little has been written about the effects of parenting and trasgenerational parenting on the etiology and prognosis of this disorder in school age children. This thesis presents the literature on related topics followed by the survey study investigating the possible impacts of parental and grandparental child-rearing attitudes on the differential history of causation and symptom-based identification of ADHD. Additional hypotheses about the general nature of ADHD such as if its incidence is more frequent in boys compared to girls, if hyperactivity fades with years but attentional difficulties persist into adult life, if comorbid disorders such as learning, writing, reading, calculation disorders can predict the symptoms of attention deficit or hyperactivity, and if the education level of parents have any effect on ADHD symptom severity were also investigated. Participants were 43 mothers with children who had been previously diagnosed with ADHD. The mothers were recruited from a self-help group serving the parents of children with ADHD. Target children ranged in age from six to seventeen (M=11.19 years). Approximately eighty percent (N=34) of the ADHD children were boys. The results indicated that boys are more frequently diagnosed than girls with ADHD. Boys, on general, demonstrated more hyperactivity symptoms than girls. Hyperactivity symptoms reduced while children grew into adolescence, but no significant changes in attention deficit symptoms were observed. Parental education level could not discriminate children according to the severity of symptoms they exhibit. Regarding the main hypotheses of this survey study, it was spotted out that parental attitudes do not significantly influence the etiology and prognosis of the disorder. Only“rejection”of grandparents towards parents was found to be significantly correlated with hyperactivity symptom severity in the children.