Effects of methylphenidate treatment on cognitive abilities, hyperactivitiy and anxiety level of children with attention deficit hyperactivity disorder
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda metilfenidatin bilissel beceriler, hiperaktivite ve kaygı düzeyi üzerindeki etkisi
- Tez No: 161332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN AYVAŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZ DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLARDA METILFENIDATIN BİLİŞSEL BECERİLER, HİPERAKTİVİTE VE KAYGI DÜZEYİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Orbay, Özge Yüksek Lisans, Psikoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Belgin Ayvasik Temmuz 2005, 124 sayfa Dikkat Eksikliği ve Hareketlilik Bozukluğu (DEHB) okul çagindaki çocuklar arasinda en sik görülen nöropsikiyatrik bozukluklardan biridir. Davranislari kontrol edememe, asiri hareketlilik, ve/veya dikkati toplamada güçlükle tanimlanir. DEHB tanisi almis çocuklarin %35'i ayni zamanda siklikla DEHB ile birlikte görülebilen kaygi bozukluklari tani ölçütlerine de uymaktadir. Çocukluk çaginda DEHB tanisi almis çocuklarin %70'i tedavi edilmediği durumda tani ölçütlerini ergenlik döneminde de karsilamaktadir. Psikoterapi ve farmakoterapi DEHB'nin tedavisinde siklikla kullanilan yöntemlerdir. Psikostimulanlar (Metilfenidat) Türkiye'de en sik kullanilan tedavi viiaracidir. Bu çalismanin birinci amaci, Spence Çocuklar için Kaygi Ölçeği Ebeveyn formunu Türkçe'ye uyarlamak için faktör analizi ve geçerlik-güvenirlik çalismalarini yapmaktir. Faktör analizi sonuçlari, SCAS-P için bes faktör göstermektedir. Faktörler arasi korelasyonlar (r=0.28 - 0.45) ölçeğin aynilik (birleşiktik) geçerliği bakimindan tatminkardir. Ölçeğin ölçüt geçerliği bulgulari da anlamli olarak rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF METHYLPHENIDATE TREATMENT ON COGNITIVE ABILITIES, HYPERACTIVITY AND ANXIETY LEVEL OF CHILDREN WITH ATTENTION DEFICIT HYPERACTIVITY DISORDER Orbay, Özge MS., Department of Psychology Supervisor: Assoc. Prof. Belgin Ayvasik July 2005, 124 pages Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) is one of the most common neuropsychiatric disorders in childhood among school-aged children. It is characterized by behavior disinhibition, overactivity and/or difficulty in sustaining attention. Psychotherapy and pharmacotherapy are reported ways of treating ADHD. Around 35% of individuals diagnosed with ADHD also met the criteria for anxiety disorders that commonly coexist with ADHD. If not treated up to 70% of children with ADHD continue to meet the diagnostic criteria into adolescence. Psychostimulants (Methylphenidate) are the first line of treatment in Turkey. The first aim of this present study was to introduce Spence Children's Anxiety Scale Parent version (SCAS-P) by conducting Turkish translation, factor structure, and reliability-validity studies of the ivscale. Results of the principle component analysis extracted five factors for the Turkish version of SCAS-P. Inter-correlations among the factors (r=0.28 -0.45) were found to be satisfactory indicating for convergent validity. Criterion validity of the scale was found to be significant as well.