Antikanser özellik gösteren nıvolumab ve bevasizumab'ın kalem grafit elektrot kullanarak voltametrik yöntemlerle tayini ve dsDNA ile etkileşimlerinin incelenmesi
Detection of anticancer properties of nivo and bevasizumab by voltametric methods using pencil graphite electrode and investigation of their interaction with dsDNA
  1. Tez No: 844680
  2. Yazar: MEHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT AYDIN, PROF. DR. ABDULKADİR LEVENT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasında, Nivolumab (NIVO) ve Bevasizumab (BEVA) ilaç etken maddelerinin kalem grafit elektrot (PGE) üzerinde elektrokimyasal davranışlarını ve DNA ile etkileşimlerini değerlendiren bir elektrokimyasal biyo algılama sensörü geliştirilmiştir. PG elektrotunun yüzey karekterizasyonu ve elektrokimyasal özellikleri, taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDX), elektro impedans sektroskopisi (EIS) ve dönüşümlü voltametri (CV) gibi tekniklerle karakterize edilerek detaylı bir analiz yapılmıştır. NIVO ve BEVA'nın elektrokimyasal davranışları, CV ve diferansiyel puls voltametrisi (DPV) yöntemleriyle incelenmiştir. DPV tekniği ile yapılan ölçümlerde, PGE yüzeyinde 0.02 M NaCl içeren PBS (pH 3.0) içerisinde NIVO ve BEVA biriktirilmiştir. NIVO'nun +0.88 V (Ag/AgCl'ye karşı) gerilim değerinde, BEVA'nın ise +0.90 V (Ag/AgCl) gerilim değerinde iyi bir sinyal verdiği belirlenmiştir. Geliştirilen elektrokimyasal biyo algılama sensörüyle NIVO ve BEVA'nın miktar tayini yapılmıştır. NIVO'nun 0.01-0.07 mg/mL derişim aralığında doğrusal bir yanıt verdiği ve LOD değerinin 2.49 µg/mL, LOQ değerinin ise 8.30 µg/mL olduğu tespit edilmiştir. BEVA'nın ise 0.1-0.7 mg/mL derişim aralığında doğrusal bir yanıt verdiği ve LOD değerinin 0.026 mg/mL, LOQ değerinin ise 0.086 mg/mL olduğu belirlenmiştir. NIVO ve BEVA moleküllerinin DNA ile etkileşimleri ise karekterize edilen şartlar altında adenin ve guanin sinyalleri üzerinden değerlendirilmiştir. Ayrıca etkileşimlerin UV-Vis. absorbsiyon spektrometresiyle analiz edilerek bağlanma sabitleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, NIVO ve BEVA' nın DNA ile interkalasyon ve elektrostatik bağlanma yoluyla etkileşim gösterdiğini göstermektedir. Bu çalışma, NIVO ve BEVA ilaçlarının elektrokimyasal analizi ve DNA ile etkileşimlerinin anlaşılması için önemli bir katkı sunmaktadır. Geliştirilen elektrokimyasal biyo algılama sensörü, ilaçların hızlı ve duyarlı bir şekilde tespit edilmesini sağlayarak kanser tedavisindeki antikorların analitik karakterizasyonunda kullanılabilir. Ayrıca, bu çalışma, elektrokimyasal analiz yöntemlerinin ilaç araştırmalarında ve biyoteknoloji alanında kullanılması potansiyelini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an electrochemical biosensing sensor was developed to evaluate the electrochemical behavior of Nivolumab (NIVO) and Bevacizumab (BEVA) drug active ingredients on pencil graphite electrode (PG) and their interactions with DNA. The surface morphology and electrochemical properties of the PG electrode were characterized and analyzed in detail by techniques such as scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive X-ray spectroscopy (EDX), electro impedance spectroscopy (EIS) and cyclic voltammetry (CV). The electrochemical behavior of NIVO and BEVA was investigated by CV and differential pulse voltammetry (DPV). In the measurements using DPV technique, NIVO and BEVA were deposited on the PGE surface in PBS (pH 3.0) containing 0.02 M NaCl. It was determined that NIVO gave a good signal at a voltage value of +0.88 V (vs. Ag/AgCl) and BEVA gave a good signal at a voltage value of +0.90 V (vs. Ag/AgCl). Quantification of NIVO and BEVA was performed with the developed electrochemical biosensing sensor. It was found that NIVO gave a linear response in the concentration range of 0.01-0.07 mg/mL and its LOD value was 2.49 µg/mL and LOQ value was 8.30 µg/mL. BEVA gave a linear response in the concentration range of 0.1-0.7 mg/mL and the LOD value was 0.026 mg/mL and the LOQ value was 0.086 mg/mL. The interactions of NIVO and BEVA molecules with DNA were evaluated based on adenine and guanine signals under the characterized conditions. The interactions were also analyzed by UV-Vis. absorption spectrometry and binding constants were determined. The results show that NIVO and BEVA interact with DNA via intercalation and electrostatic binding. This study provides an important contribution to the electrochemical analysis of NIVO and BEVA and to the understanding of their interactions with DNA. The developed electrochemical biodetection sensor can be used for analytical characterization of antibodies in cancer therapy by providing rapid and sensitive detection of drugs. Furthermore, this study demonstrates the potential of using electrochemical analysis methods in pharmaceutical research and biotechnology.