Düşük FODMAP diyet eğitimi ile yaygın olarak önerilen diyet üzerine kısa tavsiyenin IBS semptomları üzerindeki etkilerini karşılaştırmak
Comparing the effects of low FODMAP diet education and brief advice on commonly recommended diets on IBS symptoms
- Tez No: 844688
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDA YOUSEFIRAD SALEKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma düşük FODMAP diyet (fermente oligo-, di- ve monosakkaritler ve polioller) eğitimi ile yaygın olarak önerilen diyet üzerine kısa tavsiyenin İBS semptomları üzerindeki etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya İBS tanısı almış olan 18-70 yaş aralığındaki 52 kadın, 14 erkek İBS hastası her bir grupta 22 kişi olmak üzere kontrol gurubu, FODMAP diyeti grubu ve yaygın olarak önerilen (geleneksel) diyet grubu olmak üzere üç gruba ayrılmış ve kontrol grubu dışında ikişer hafta arayla toplamda 3 kez görüşmeye çağırılmıştır. Kontrol grubundan ise başlangıç ve dördüncü hafta şeklinde toplamda iki kez veri alınmıştır. Bireylerin genel özellikleri ve beslenme alışkanlıkları sorgulanmıştır. Yapılan her bir görüşmede Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, Yaşam Kalitesi Ölçeği, Semptom Şiddet Skoru ve Bristol Dışkılama Skalası uygulanmıştır. Ayrıca vücut ağırlığı değişimi incelenmiş ve 24 saatlik besin tüketim kayıtları tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the effects of Low FODMAP Diet (fermented oligo-, di- and monosaccharides and polyol) education with the commonly recommended diet on IBS symptoms. The study included 52 women and 14 men between the ages of 18 and 70 who had been diagnosed with IBS. Participants were divided into three groups: a control group, a FODMAP diet group, and a commonly recommended (traditional) diet group, with each group consisting of 22 individuals. Participants, excluding the control group, were called in for a total of 3 sessions, with a two-week interval between each session. The control group was assessed twice in total, at baseline and during the fourth week. Individuals general characteristics and dietary habits were questioned. In each conducted interview, the Hospital Anxiety and Depression Scale, Quality of Life Scale, Symptom Severity Score, and Bristol Stool Scale were applied. Additionally, changes in body weight and 24-hour dietary intake records were maintained. The IBS symptom severity score decreased in both groups (p0,05). Type 4 stools are observed to be distributed in conjunction with the FODMAP group. While the FODMAP diet is seen as the most effective medical nutrition therapy in reducing the severity of symptoms in IBS, traditional dietary advice has also yielded beneficial results. The FODMAP diet is seen as the most effective medical nutrition therapy in reducing the severity of symptoms in IBS; however, traditional dietary advice has also yielded beneficial results. Further prospective studies should be conducted to compare the effectiveness of these two dietary recommendations on symptom management in the treatment of IBS. Key Words; Nutrition education, FODMAP diet, Irritable bowel syndrome, Quality of life, Tradational diet