Bireysel performans değerlendirmenin teori ve pratiği: Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri örneği
The theory and practice of individual performance evaluation: Example of Hacettepe University Hospitals
- Tez No: 844693
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NADİ LEBLEBİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, kamuda sağlık sektöründe performans değerlendirmenin personelin bilgisi dâhilinde ve bilgisi dışında yapılan benzer ölçümler arasındaki tutarlılığı belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma bir üniversite hastanesinde yürütülmüştür. Performans formlarının çalışanların ve değerlendiricilerin bilgisi dâhilinde olması“sonuçların karşılıklı olarak bilinmesi”olarak isimlendirilmiştir. İlk önce genel performans formları tüm çalışanlarda doldurulmuştur. Seçilmiş bir grupta iki ay içerisinde, yalnızca değerlendiricinin bilgisi dâhilinde aynı çalışan tekrar değerlendirilmiştir. Sonuçlara ilişkin karşılıklı bilgi ile yalnızca amirlerin sonuçlara ilişkin bilgiyi içeren formlar arasındaki farklar analiz edilmiştir. 3476 kişi için sonuçların karşılıklı olarak bilindiği performans formları mevcuttu. Bu formların 683'ü (%19,6) sonuçları yalnızca amirlerin göreceği şekilde yeniden doldurulmuştur. İlk performans anketinde, çalışanların büyük çoğunluğu A puanına sahipti. Bazı konularda önemli sayılabilecek değişiklikler meydana geldi (eleştirel yaklaşım). Değerlendirmeler arası değişim bazı gruplarda (sağlık teknisyeni) daha belirgin iken, diğer gruplarda (hemşirelik) çok daha azdır. Bu çalışmada sağlık çalışanının performans değerlendirme sonuçlarını bilmesi veya bilmemesinin değerlendirme sonuçları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Performans formunun yönetici ve çalışan tarafından bilinip imzalanması durumunda bazı alanlarda (eleştirel yaklaşım, problem çözme gibi) değerlendirmelerin gerçek durumdan uzak olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the consistency between similar measurements performed within or beyond the knowledge of staff during performance evaluation in health sector. This study was conducted in a university hospital. The performance forms' being known by the employee and the supervisor is called as“mutual knowledge of results”. Firstly, general performance forms were asked to be completed in all employees in the way the results would be known mutually. Among the selected subgroup of employees, the performance forms were asked to be completed again within two months after the completion of the initial forms by the employee's supervisor knowledge. The differences between the mutual knowledge of results and only supervisor's knowledge of results questionnaires were analyzed. Of 3476 had a performance form completed as mutual knowledge of results; 683 (19.6%) had a repeated questionnaire completed as only supervisor's knowledge of results. In the first evaluation, the great majority of the employees had an A score. Changes that may be considered important occurred in some topics (critical approach). While the changes between evaluations were more prominent in some groups (health technician), they are much lesser in other groups (nursing). Conclusion: This study investigated the effect of the health employee's knowing or not knowing the results of performance evaluation on the outcomes of evaluation. It is observed that the evaluations are far from the real situation in some areas (such as critical approach, problem solving) when the performance survey is known and signed by the supervisor and the employee.