Vajinal doğum esnasında vasküler doppler kan akımı değerlendirmesi ile umblikal arter kan akımının kesilme süresinin 34-37 gebelik haftası ve 37-41 gebelik haftası için belirlenmesi
Determination of the cessation time of umbilical artery blood flow by vascular doppler blood flow evaluation during vaginal delivery at 34 to 37 weeks of gestation and 37 to 41 weeks of gestation
  1. Tez No: 844700
  2. Yazar: KÜBRA SEVİM PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı vasküler doppler kan akımı değerlendirmesi ile nicel veriler elde ederek, vajinal doğum esnasında 34 hafta ve üstü gebelik haftalarında gebelik haftasına göre umblikal arter akım kesilme süresini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: SBÜ İstanbul Haseki Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne Ağustos 2023- Kasım 2023 tarihleri arasında başvuran; 34.-41. gebelik haftasında vajinal doğumu gerçekleştirilen, çalışmaya katılmaya gönüllü olan ve onamı alınan 18-50 yaş arasındaki kadınlar dahil edildi. Çalışmadaki tüm kadınlar; 34.-37. gebelik haftasında olup, vajinal doğum yaptırılan kadınlar birinci grup (preterm), 37.-41. gebelik haftasında olup, vajinal doğumu yaptırılan kadınlar ikinci grup (term) olarak iki gruba ayrıldı. Kadınların yaş, gravida, parite, abortus sayıları, gebelik haftası, BMI, tam kan sayımı parametreleri, ek sistemik hastalıkları, kullandığı ilaçlar kaydedildi. Yenidoğanın cinsiyet, Apgar ve ağırlığı kaydedildi. Vajinal doğum gerçekleştirilip, fetüs doğurtulduktan hemen sonra vasküler doppler kan akımı cihazı ile umblikal arter akımının kesilme süresi kaydedildi ve akım kesildikten sonra umblikal kord klemplendi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmadaki tüm olgular değerlendirildiğinde yaş, BMI, gravida, parite, abortus sayısı, tam kan sayımı parametre değerlerinin umblikal arter akım kesilme süresi üzerine anlamlı etkisinin olmadığı bulundu (p>0,05). Bebek cinsiyetlerinin ve Apgar skorlarının umblikal arter akım kesilme süresi üzerine anlamlı etkisinin olmadığı bulundu (p>0,05). Bebek ağırlığı arttıkça umblikal arter akım kesilme süresinin anlamlı şekilde uzadığı tespit edildi (p0,05). Çalışmadaki tüm kadınlar değerlendirildiğinde, gebelik haftası büyüdükçe anlamlı şekilde umblikal arter akım kesilme süresinin uzadığı tespit edildi (p0,05), 37.-41.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the duration of umbilical artery flow cessation according to gestational week in gestational weeks of 34 weeks and above during vaginal birth, by obtaining quantitative data through vascular Doppler blood flow evaluation. Methods: Women between the ages of 18 and 50, who applied to SBU Istanbul Haseki Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between August 2023 and November 2023, had a vaginal birth at 34-41 weeks of gestation, volunteered to participate in the study and gave their consent, were included. The women in the study were divided into two groups: the first group (preterm), who were at 34-37 weeks of gestation and who had a vaginal birth, and the second group (term), who were at 37-41 weeks of gestation and who had a vaginal birth. The women's age, gravida, parity, number of abortions, gestational age, BMI, complete blood count parameters, additional systemic diseases, and medications used were recorded. The newborn's gender, Apgar score and weight were recorded. Immediately after vaginal delivery was performed and the fetus was delivered, the cessation time of the umbilical artery flow was recorded with the vascular Doppler blood flow device, and the umbilical cord was clamped after the flow was interrupted. The obtained data were compared and evaluated statistically. Results: When all the cases in the study were evaluated, it was found that age, BMI, gravida, parity, number of abortions, and complete blood count parameter values had no significant effect on the umbilical artery flow cessation time (p>0.05). It was found that baby gender and Apgar scores had no significant effect on umbilical artery flow cessation time (p>0.05). It was determined that as the baby's weight increased, the umbilical artery flow cessation time increased significantly (p0.05).