Miyokard enfarktüsü geçiren hastalarda strese bağlı serum triptofan metabolit seviyelerinin klinik açıdan önemi
Clinical significance of stress-induced serum tryptophan metabolite levels in patients with myocardial infarction
- Tez No: 844701
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde prevalansı gittikçe artan koroner arter hastalığı (KAH) endüstrileşmiş kentlerde erişkin ölümlerinde gözlenen birinci sebeptir. Miyokard enfarktüsü (MI) etyolojisinde birçok faktör bulunmakta stress bu faktörlerin başında gelmektedir. Triptofan metabolitleri seratonin gibi uyku düzeni huzurla ilgili olabildiği gibi, Kinürenin yoluyla da stress ile ilgili metabolitlere dönüşmektedir. Bilimsel çalışmalara göre düşük triptofan plazma konsantrasyonu ile artmış kinürenin yol metabolitlerinin koroner kalp hastalarında stress ile ilgili bir faktör olarak düşünülmektedir. Çalışmamızın amacı MI geçiren hastalarda triptofan ve kinürenin metabolitlerini araştırmaktır. Çalışmamıza Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne MI şüphesi ile gelip MI geçirdiği anlaşılan ve kardiyoloji polikliniğince takibe alınan ve yine MI şüphesiyle gelip sağlıklı olduğu anlaşılan 18 yaş üstü 88 hasta ve 96 kontrol toplam 184 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Metabolit değerlerine bakıldığında hasta ve kontrol grupları arasında serum düzeylerinde anlamlı ilişkiler vardır.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD), whose prevalence is increasing in developed and developing countries, is the primary cause of adult death in industrialized cities. There are many factors in the etiology of myocardial infarction (MI), and stress is one of these factors. While tryptophan metabolites, such as serotonin, can be related to sleep patterns and peace, they are also transformed into stress-related metabolites via kynurenine. According to scientific studies, low tryptophan plasma concentration and increased kynurenine pathway metabolites are thought to be a stress-related factor in coronary heart patients. The aim of our study is to investigate the metabolites of tryptophan and kynurenine in patients with MI. A total of 184 individuals, 88 patients over the age of 18 and 96 controls, who came to Selçuk University Faculty of Medicine Hospital with suspicion of MI and were found to have MI, were followed up by the cardiology outpatient clinic, and were found to be healthy, were included in our study. When looking at metabolite values, there are significant relationships in serum levels between the patient and control groups.