Yoğun Bakım hemşirelerinin afet yönetimi ile Yoğun Bakım hastalarının tahliyesine yönelik bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Intensive Care nurses' knowledge levels regarding disaster management and evacuation of Intensive Care patients
- Tez No: 844706
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Prospektif, tanımlayıcı ve kesitsel tasarımda gerçekleştirilen araştırma, yoğun bakım hemşirelerinin afet yönetimi ile yoğun bakım hastalarının tahliyesine yönelik bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Araştırma Mayıs-Ekim 2023 tarihleri arasında S.B.Ü Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin erişkin 5 yoğun bakım ünitesinde (genel cerrahi yoğun bakım ünitesi, reanimasyon ve anesteziyoloji yoğun bakım ünitesi, 2.düzey yoğun bakım ünitesi, koroner yoğun bakım ünitesi, kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitesi) çalışmakta olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 116 hemşire ile yürütüldü. Araştırmanın verileri ''Hemşire Bilgi Formu'' ile ''Afet Yönetimi ve Hasta Tahliyesi Bilgi Formu'' kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler ve ki kare testi kullanıldı. P değeri 0.05 anlamlılık düzeyi olarak alındı. Yoğun bakım hemşirelerinin %70,7'sinin afet tanımını, %53,4'ünün işaretlerin ve ikazların anlamını ve %69,0'ının acil ve afet krokisini bildiği, %53,4'ünün afet malzemelerinin yerini bilmediği, %59,5'i afet planından haberdar olduğu belirlendi. Hasta tahliyesine ilişkin afet sırasında; %58,6'sının acil çağrı zilinin yerini ve %81,0'ının acil durum renk kodları ile acil çıkış kapısının yerini bildiği, %52,6'sının aranacak numaraları bilmediği, %59,5'inin yürüyebilen hastaları toplanma bölgesine götürüleceği, %63,8'inin mekanik ventilatör ve diğer cihazlara bağlı hastaları portatif cihazlarla güvenli yere taşımayı bilmediği, %64,7'sinin sırasıyla yürüyen hastaların, tek başına yürüyemeyen hastaların, mekanik ventilatöre ve diğer cihazlara bağlı hastaların tahliyesinin yapılmasını bildiği bulundu. Hemşirelerin; yoğun bakımda çalışma süresi ile afet sırasında mekanik ventilatöre ve diğer cihazlara bağlı olan hastaların portatif cihazlara bağlantısını sağlayarak güvenli bir yere taşınmasını bilme durumu arasında anlamlı fark görüldü (p=0,03). Afet yönetimine ilişkin eğitim alan hemşirelerin afet sırasında hasta tahliyesine yönelik bilgi oranı daha yüksekti (p=0,02). Bu sonuçlar doğrultusunda yoğun bakım hemşirelerinin afet yönetimi ve hasta tahliyesine yönelik bilgi ve farkındalık düzeylerinin arttırılması amacıyla hizmetiçi eğitimlerin düzenlenmesi ve bu eğitimlerin uygulamalı faaliyetler (tatbikat) ile desteklenmesi önerilmektedir. Anahtar Sözcükler : Afet, yoğun bakım hemşiresi, yoğun bakım hastası, tahliye
Özet (Çeviri)
This prospective, descriptive and cross-sectional study was conducted to evaluate the level of knowledge of intensive care nurses on disaster management and evacuation of intensive care patients. The study was conducted between May and October 2023 with 116 nurses who work in 5 adult intensive care units (general surgery intensive care unit, anaesthesiology and reanimation intensive care unit, level 2 intensive care unit, coronary intensive care unit, cardiovascular surgery intensive care unit) of the University of Health Sciences, Bağcılar Training and Research Hospital and who agreed to participate in the study. The data were collected using the“Nurse Information Form”and“Disaster Management and Patient Evacuation Information Form.”Descriptive statistics and chi-square test were used to evaluate the data. P value 0.05 was taken as significance level. It was determined that 70.7% of intensive care nurses knew the definition of disaster, 53.4% knew the meaning of signs and warnings, 69.0% knew the disaster and emergency escape plan, 53.4% did not know the location of the emergency equipment, and 59.5% were aware of the disaster plan. Regarding patient evacuation, it was determined that 58.6% of the nurses knew the location of the emergency call bell, 81.0% knew the emergency colour codes and the place of the emergency exit door, 52.6% did not know the numbers to call, 59.5% would take the patients who could walk to the gathering area, 63.8% did not know how to carry patients connected to mechanical ventilators and other devices to a safe place with portable devices, and 64.7% knew how to evacuate walking patients, patients who could not walk without assistance, and patients connected to mechanical ventilators and other devices. There was a significant difference between the nurses' working time in the intensive care unit and their knowledge of transporting patients connected to mechanical ventilators and other devices to a safe place by hooking them to portable devices during a disaster (p=0.03). Nurses who received training in disaster management had a higher rate of knowledge on patient evacuation during a disaster (p=0.02). In line with these results, it is recommended that in-service training should be organised to increase the knowledge and awareness of intensive care nurses on disaster management and patient evacuation, and this training should be supported by practical activities (drills). Key Word : Disaster, intensive care nurse, intensive care patient, evacuation