Cerrahi hemşirelerinin ölüm kaygısı düzeylerinin ve stresle başa çıkma tarzlarının afet yönetim yetkinliklerine etkisi
The effects of surgical nurses' death anxiety levels and stress coping styles on their disaster management competencies
- Tez No: 988049
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA EYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, cerrahi hemşirelerin ölüm kaygısı düzeyleri ile stresle başa çıkma tarzlarını değerlendirerek bu faktörleri etkileyen unsurları belirlemeyi ve hemşirelerin ölüm kaygısı düzeyleri ile stresle başa çıkma tarzlarının afet yönetim yetkinlikleri ile olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırmanın Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesinde 25 Mayıs 2024- 31 Aralık 2024 tarihleri arasında hastanenin cerrahi klinik birimlerinde (ilgili servis, ameliyathane ve yoğun bakım) çalışan 200 hemşire ile yapılan tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı bir çalışmadır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen anket "Hemşire Tanıtım Formu'', ''Templer Ölüm Kaygısı Ölçeği'', ''Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği'', ''Afet Hemşireliği Yönetiminde Yetkinlikler Ölçeği'' kullanılarak toplanılmıştır. Bulgular: Cerrahi hemşirelerin Templer Ölüm Kaygısı Ölçeği toplam puan ortalaması 7,53 ± 3,45; SBTÖ'ne ait alt puan ortalamaları sırasıyla, kendine güvenli yaklaşım (62,92 ± 17,65), sosyal destek arama (57,84 ± 16,48), iyimser yaklaşım (57,1 ± 17,27), çaresiz kendini suçlayıcı yaklaşım (39,08 ± 18,18) ve boyun eğici yaklaşım (33,51 ± 16,38) alt boyutları takip etmiştir. AHYYÖ toplam puan ortalaması 7,21 ± 1,3 olduğu ve bu puanların, hemşirelerin tanıtıcı özelliklerinden kısmen etkilendiği tespit edilmiştir. Hemşirelerin TÖKÖ ve SBTÖ alt puanlarının artmasının, AHYYÖ puanında istatistiksel olarak anlamlı bir artışa yol açtığı gözlemlenmemiştir. Sonuç: Hemşirelerin ölüm kaygısı, stresle başa çıkma tarzları düzeyleri ve afet hemşireliğinde yetkinlik düzeyleri arasında ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to assess surgical nurses' levels of death anxiety and stress coping styles, identify the factors influencing these variables, and examine the relationship between death anxiety, coping styles, and disaster management competencies. Method: This descriptive, cross-sectional, and correlational study was conducted with 200 nurses working in the surgical clinics (wards, operating rooms, and intensive care units) of Eskişehir Osmangazi University Health, Practice and Research Hospital between May 25, 2024 and December 31, 2024. Data were collected using the“Nurse Information Form,”“Templer Death Anxiety Scale,”“Coping Styles with Stress Scale,”and the“Competencies in Disaster Nursing Management Scale.”Results: The mean score of the Templer Death Anxiety Scale was 7.53 ± 3.45. Among the subdimensions of the Coping Styles with Stress Scale, the highest mean score was observed in the self-confident approach (62.92 ± 17.65), followed by seeking social support (57.84 ± 16.48), optimistic approach (57.10 ± 17.27), helpless/self-blaming approach (39.08 ± 18.18), and submissive approach (33.51 ± 16.38). The mean total score of the disaster nursing management competency scale was 7.21 ± 1.30, indicating that competencies were partially influenced by certain demographic characteristics. However, increases in death anxiety and coping style scores did not lead to statistically significant improvements in disaster management competencies. Conclusion: Conclusion: The findings indicate no substantial associations between nurses' death anxiety levels, stress coping styles, and disaster nursing competencies.