Disfonksiyonel işeme tanılı hastaların tanı ve tedavi süreçleri, tedavide üroterapi ve biofeedback uygulamalarının etkinliği, kısa ve uzun dönem sonuçları ve sonuçları etkileyen faktörler
Diagnosis and treatment of the patients with dysfunctional voiding, effectiveness of urotherapy and biofeedback, short and long term results and factors affecting the results
- Tez No: 844709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR MORALIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Disfonksiyonel işeme herhangi bir anatomik veya nöropatik neden olmaksızın işeme fazında sfinkter aktivitesinin devam etmesi durumudur ve çocuklarda önemli bir mobidite nedenidir. Bu çalışmada kliniğimizde disfonksiyonel işeme tanısı ile takip ve tedavi edilen hastalarda, üroterapi ve biofeedback tedavilerinin sonuçlarını ve sonuçları etkileyen faktörlerin belirlenmesi hedeflendi. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Cerrahisi Kliniğinde Temmuz 2012- Mart 2021 tarihleri arasında disfonksiyonel işeme tanısı konulan, üroterapi ve biofeedback tedavisi almış olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların tıbbi kayıtları retrospektif olarak tarandı. Çalışmada tam yanıt, semptomlarda tam düzelme olarak, kısmi yanıt semptomlarda kısmen düzelme olarak belirlendi. Tam yanıt alınan hastalar bir grup, yanıtsız ile kısmi yanıt alınan hastalar bir grup olarak sınıflandırıldı. Araştırmada verilerinin analizinde istatistik yöntemi olarak tanımlayıcı analizler kullanıldı. Sürekli verilerin analizde normal dağılım olmadığından parametrik olmayan testler Mann Whitney U testi ve Willcoxon testi, kesikli değişkenlerin analizinde Ki-Kare testi ve Fisher‟s Exact testi kullanıldı. Kesim noktası için ROC eğrisi ve analizi yapıldı. İliŞki multivariate ve univariate lojistik regresyon analizi ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Dysfunctional voiding is the persistence of sphincter activity during the voiding phase without anatomical or neuropathic cause and is an important cause of mobility in children. In this study, we aimed to determine the results of urotherapy and biofeedback treatments and the factors affecting the results in patients who were followed and treated with a diagnosis of dysfunctional voiding in our clinic. Materials and Methods: Patients who were diagnosed with dysfunctional voiding and who received urotherapy and biofeedback treatments between July 2012 and March 2021 at Department of Pediatric Surgery, Istanbul Zeynep Kamil Women and Children‟s Diseases Health Training and Research Center, University of Health Sciences Turkey, were included in the study. The patients' medical records were retrospectively reviewed. In the study, complete response was defined as complete improvement of symptoms and partial response was defined as partial improvement of symptoms. Patients with complete response were classified into one group, and patients with no response and patients with partial response were classified into another group. Descriptive analysis was used as the statistical method to analyze the data. Nonparametric Mann-Whitney U test and Willcoxon test were used for continuous variables, chi-squared test and Fisher's exact test were used for discrete variables. ROC curve and cut-off point analysis were performed. The relationship was examined by multivariate and univariate logistic regression analysis.