Dini tutum ve emzirme tutumu arasındaki ilişki ve bu ilişkinin emzirme üzerindeki etkileri
The relationship between religious attitude and breastfeeding attitudes and the effect of this relationship on breastfeeding
- Tez No: 844714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE YAVAŞ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırmada dini tutum ve emzirme tutumu arasındaki ilişki ve bu ilişkinin emzirme üzerindeki etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 0-24 aylık bebeğe sahip olan (N=460) anneler oluşturmuştur. Bu annelerden basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak örneklem seçimi yapılmıştır(n=203). Araştırma 5 aile hekimi 4 hemşire ve ebenin çalıştığı bir aile sağlığı merkezinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri yüksek lisans öğrencisi Cuma Tunçkaşık tarafından bu aile sağlığı merkezinde anneler ile yüz-yüze iletişim kurarak toplanmıştır. Verilerin toplanması yaklaşık 15 dk sürmüştür. Veriler toplanmaya başlamadan araştırma hakkında annelere bilgi verilmiş araştırmaya katılmaya olurlarının olup olmadığı sorgulanmıştır. İstatistiksel analizde verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerin (yüzde, frekans, ortalama, standart sapma, minimum, maksimum) yanı sıra iki bağımsız değişkenin karşılaştırılmasında t testi, ikiden fazla değişkenin karşılaştırılmasında ANOVA testi kullanılmıştır. İki ölçek arasındaki ilişki person korelasyon katsayısı ile değerlendirilmiştir. Emzirmeye ve bebeği beslemeye yönelik verilerin dağılımına baktığımızda, bebeklerin %82.8'nin doğumdan hemen sonra emzirildiği, %51.7'sinin annesinin emzirme deneyimine sahip olduğu, %59.1'nin annesinin bebeğini sadece ilk 6 ay emzirmeyi düşündüğü, %57.6'sının yalnızca anne sütü ile beslendiği, % 82.3'nün kolostrum ile beslenebildiği, %46.8'nin doğar doğmaz emzirildiği belirlenmiştir. Annelerin DYÖ tutumu ile ETDÖ tutumu arasında istatistiksel olarak pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak emzirme tutumunun istendik düzeyde olmadığı ve dini tutum ile emzirme tutumu arasında bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the relationship between religious attitudes and breastfeeding attitudes and the effect of this relationship on breastfeeding. The population of the study consisted of mothers with babies aged 0-24 months (N = 460). Sample selection was made from these mothers using simple random sampling method (n=203). The research was conducted in a family health center where 5 family physicians, 4 nurses and midwives worked. The data of the study was collected by graduate student Cuma Tunçkaşık by communicating face-to-face with mothers in this family health center. Data collection took approximately 15 minutes. Before data collection began, mothers were informed about the research and asked whether they would be willing to participate in the study. In statistical analysis, the suitability of the data to normal distribution was evaluated with the Kolmogorov Smirnov test. In the evaluation of the data obtained in the study, in addition to descriptive statistics (percentage, frequency, average, standard deviation, minimum, maximum), t test was used to compare two independent variables, and ANOVA test was used to compare more than two variables. The relationship between the two scales was evaluated with the person correlation coefficient. When we look at the distribution of data on breastfeeding and feeding the baby, we see that 82.8% of the babies were breastfed immediately after birth, 51.7% of their mothers had breastfeeding experience, 59.1% of their mothers thought of breastfeeding their babies only for the first 6 months, 57.6% of them were breastfed only. It was determined that 82.3% of the babies were fed with colostrum and 46.8% were breastfed as soon as they were born. It was determined that there was a statistically positive, moderately significant relationship between mothers' attitudes towards EMS and EMS attitude. As a result, it was determined that breastfeeding attitude was not at the desired level and there was a relationship between religious attitude and breastfeeding attitude.