Monolitik CAD-CAM seramiklerinin diş fırçalama simülasyonu sonrası optik ve yüzey özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the optical and surface properties of monolithic CAD-CAM ceramics after tooth brushing simulation
- Tez No: 844726
- Danışmanlar: PROF. DR. MERVE BANKOĞLU GÜNGÖR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, monolitik CAD-CAM seramiklerinde diş fırçalama simülasyonu sonrası meydana gelen renk, parlaklık, yüzey pürüzlülüğü ve yüzey topoğrafisi değişimlerini değerlendirmektir. Çalışmada, monolitik zirkonya, lityum disilikat (prekristalize ve kristalize), zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat (prekristalize ve kristalize), hibrit seramik, lösit ile güçlendirilmiş seramik, feldspatik seramik ve hibrit nanoseramik olmak üzere dokuz farklı materyalden 1,5 mm kalınlığında örnekler hazırlandı (n=10). Mekanik polisaj sonrasında her bir seramik materyalinin renk parametreleri, parlaklık ve yüzey pürüzlülüğü değerleri ölçüldü. Sonrasında örnekler 10000 siklus (1 yıllık simülasyon) ve 50000 (5 yıllık simülasyon) siklus şeklinde iki aşamada fırçalama simülasyonuna tabi tutuldu. Fırçalama simülasyonu sonrasında CIEDE2000 formülü ile renk değişimi (ΔE00) miktarları hesaplandı. Parlaklık ve yüzey pürüzlülüğü değerleri ölçüldü. Veriler istatistik olarak iki yönlü tekrarlı ölçümlü ANOVA ve Bonferroni çoklu karşılaştırma testi ile değerlendirildi. Monolitik zirkonya hariç diğer materyal ve fırçalama simülasyonu gruplarında, renk değişimi değerleri algılanabilirlik eşik değerinin (0,8) altında bulundu. Monolitik zirkonyada ise 10000 fırçalama siklusunda renk değişimi değeri 0,79; 50000 siklus sonrasında renk değişimi değeri 1,09 olarak belirlendi. Monolitik zirkonya hariç diğer materyal ve fırçalama simülasyonu gruplarında, yüzey parlaklığı değerlerinin genel olarak arttığı ancak anlamlı bir fark görülmediği tespit edildi (P>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the changes in color, gloss, surface roughness and surface topography of monolithic CAD-CAM ceramics after tooth brushing simulation. In the study, specimens were prepared in 1.5 mm thickness from nine different materials as monolithic zirconia, lithium disilicate (precrystallized and crystallized), zirconia reinforced lithium silicate (precrystallized and crystallized), hybrid ceramic, leucite reinforced ceramic, feldspathic ceramic and hybrid nanoceramic (n=10). After mechanical polishing, the color parameters, gloss and surface roughness values of each specimen were measured. Then, the specimens were subjected to tooth brushing simulation in two stages as 10000 cycles (1-year) and 50000 (5-year). After the brushing simulation, the color change (ΔE00) values were calculated and the gloss and surface roughness values of the specimens were measured. Data were statistically analyzed with two-way repeated measures of ANOVA and Bonferroni multiple comparison tests. Except monolithic zirconia, the color change values were found to be below the perceptibility threshold (0.8) in the experimental groups. In monolithic zirconia, the color change value was 0.79 after 10000 brushing cycles. After 50000 cycles, the color change value was determined as 1.09. Except monolithic zirconia, the surface gloss values increased in general, but the differences were not found to be statistically significant (P>0.05).