'özel gereksinimli bireyleri tanıyorum' etkileşimli kitap okuma programı'nın okul öncesi çocukların özel gereksinimli akranlarına karşı kabul düzeylerine etkisi
The effect of the 'i know individuals with special needs' interactive book reading program on preschool children's acceptance levels towards their peers with special needs
- Tez No: 844735
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada“Özel Gereksinimli Bireyleri Tanıyorum”etkileşimli kitap okuma programının okul öncesindeki çocukların özel gereksinimli akranlarına karşı kabul düzeylerine olan etki incelemek amaçlanmıştır. Bu amaçla yapılan araştırma, ön test, son test ve kalıcılık test gruplu yapılan yarı deneysel bir araştırmadır. Araştırmaya dahil edilecek çocuk sayısının belirlenmesi amacıyla pwrss R paket programıyla istatistiksel güç analizi yapılmıştır. Daha önce yapılan bir araştırmadan elde edilen etki büyüklüğü kullanılarak yapılan güç analizinde araştırmanın gücü %90 (a=.05) olarak belirlenip araştırmanın etki büyüklüğü cohen's d =0.78 olarak alındığında araştırma için toplam 72 kişiye ihtiyaç duyulduğu belirlenmiştir. Kırklareli ili bağımsız anaokullarına devam eden okul öncesi 5 yaş grubu 85 çocukla aratırma gerçekleştirilmiştir. 85 çocuktan 44 çocuk deney grubunu, 41 çocuk ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Bu araştırmanın verileri toplama aşamasında, araştırmacının literatürü tarayarak hazırladığı“Demografik Bilgi Formu”ile Ahmetoğlu, Shpendi ve Acar (2018) tarafından Türkçeye uyarlanan“Okul Öncesi Kabul Ölçeği”kullanılmıştır.“Özel Gereksinimli Bireyleri Tanıyorum”Etkileşimli Kitap Okuma Programı'nda 12 kitap deney grubuna üç ay sürede okunmuştur. Araştırmanın bulgularına bakıldığında puan farklarının en yüksek olduğu grubun deneysel işlemin yapıldığı grup olduğu görülmektedir. Yani deney grubundaki çocukların ön test, son test ve kalıcılık test puanlarının arasında anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Bu farklılığın ikili karşılaştırmalara göre son test ile ön test ve kalıcılık ile ön test puanları arasında olduğu tespit edilmiştir. Yani uygulanan programın deney grubundaki çocukların puanları üzerindeki etkisinin fazla olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda son test puanlarının deney grubu lehine olduğundan özel gereksinimi konu alan kitapların çocuklara okunmasıyla çocukların özel gereksinimli bireylere karşı kabul puanları üzerindeki etkisinin artmasının istatiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçtan yola çıkılarak okul öncesi eğitim programlarına, özel gereksinimli karakterleri konu alan kitapların yer verilmesi ve etkileşimli kitap okuma yöntemi kullanılarak okunması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of the“I Know Individuals with Special Needs”interactive book reading program on the acceptance levels of preschool children towards their special needs peers. The research conducted for this purpose is a quasi-experimental research with pre-test, post-test and retention test groups. Statistical power analysis was performed with the pwrss R package program to determine the number of children to be included in the study. In the power analysis performed using the effect size obtained from a previous study, the power of the research was determined as 90% (a = .05) and the effect size of the study was taken as Cohen's d = 0.78. It was determined that a total of 72 people were needed for the research. The research was conducted with 85 preschool children aged 5 and attending independent kindergartens in Kırklareli. Of the 85 children, 44 children constitute the experimental group and 41 children constitute the control group. During the data collection phase of this research, the“Demographic Information Form”prepared by the researcher by scanning the literature and the“Preschool Acceptance Scale”adapted to Turkish by Ahmetoğlu, Shpendi and Acar (2018) were used. In the“I Know Individuals with Special Needs”Interactive Book Reading Program, 12 books were read to the experimental group within three months. When the findings of the study are examined, it is seen that the group with the highest score differences is the group where the experimental procedure was performed. In other words, it was determined that there was a significant difference between the pre-test, post-test and permanence test scores of the children in the experimental group. According to pairwise comparisons, it was determined that this difference was between the post-test and the pre-test and the persistence and pre-test scores. In other words, it was determined that the effect of the applied program on the scores of the children in the experimental group was high. As a result of the research, it was determined that the post-test scores were in favor of the experimental group, and the increase in the effect of reading books on special needs to children on children's acceptance scores towards individuals with special needs was statistically significant. Based on this result, it is recommended that books about characters with special needs be included in pre-school education programs and read using the interactive book reading method.