5-(2-klorofenil)-4-hekzil-4h-1,2,4-triazol-3-tiyol bileşiğinin yağ asidi türevlerinin sentezi, teorik hesaplamaları, antitümör özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, theoretical calculations, investigation of antitumor properties of fatty acid derivatives of 5-(2-chlorophenyl)-4-hexyl-4h-1,2,4-triazole-3-thiol compound
- Tez No: 844740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tez çalışmasında ilk olarak 2-klor benzohidrazid ve hekzil izotiyosiyanat reaktifleri Tetrahidrofuran çözücüsü içerisinde reaksiyona girdikten sonra bazik ortamda 5-(2-klorofenil)-4-hekzil-4H-1,2,4-triazol-3-tiyol bileşiği elde edildi; burada asidik proton koparılarak geleneksel metot ile bu bileşiğin Louroil Klorür, Miristoil Klorür, Palmitoil Klorür ve Stearoil Klorür gibi farklı yağ asitlleri kullanılarak türevleri sentezlendi. Daha sonra elde edilen bileşiklerin yapıları 1H-NMR, 13C-NMR ve FT-IR kullanılarak karakterize edildi. Gaussian 09 programı kullanılarak optimize edilmiş üç boyutlu yapıları, HOMO-LUMO enerji düzeyleri ve MEP haritası DFT teknikleriyle teorik olarak hesaplandı. HT-29 ve HCT-116 kolon kanseri hücrelerinde ve MDA-MB-231 üçlü negatif meme kanseri hücrelerinde sentezlenen bileşiklerin antitümör aktivitesini belirlemek için MTT yöntemi kullanıldı. Sentezlenen bileşiklerin MTT yöntemiyle antitümör özelliklerinin incelenmesi ile de yapılan çalışmaların bir bütün olarak biyolojik etkinliklerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması esas alındı.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, first of all, after the reaction of 2-chloro benzohydrazide and hexyl isothiocyanate reagents in Tetrahydrofuran solvent, 5-(2-chlorophenyl)-4-hexyl-4H-1,2,4-triazole-3-thiol compound was obtained in basic medium. Afterwards, derivatives of this compound were synthesized using different fatty acids such as Louroyl Chloride, Myristoyl Chloride, Palmitoyl Chloride and Stearoyl Chloride by removing the acidic proton. Then, the structures of the obtained compounds were characterized using 1H-NMR, 13C-NMR and FT-IR. Optimized three-dimensional structures, HOMO-LUMO energy levels and MEP map were calculated theoretically by DFT techniques using Gaussian 09 program. MTT method was used to determine the antitumor activity of compounds synthesized in HT-29 and HCT-116 colon cancer cells and MDA-MB-231 triple negative breast cancer cells. By examining the antitumor properties of the synthesized compounds with the MTT method, the determination and comparison of the biological activities as a whole was based on the studies.