An examination into the relationship between self-efficacy and emotional intelligence of Turkish high school EFL teachers
Türk liselerindeki yabancı dil öğretmenlerinin öz yeterlilik ile duygusal zekâları arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 844759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜL KASIM VARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, Türk liselerinde İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin özyeterliği ile duygusal zekâ arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada korelasyon tasarımı kullanan nicel bir metodoloji kullanılmıştır. Kolayda örnekleme tekniği kullanılarak Türk liselerinden 240 yabancı dil öğretmeni seçilmiştir. Veriler, Schutte öz bildirim duygusal zeka testi ve Öğretmenlerin yeterlik duygusu ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler parametrik olmayan testler, spearman korelasyon katsayısı analizi ve SPSS aracılığıyla Kruksal Wallis H-testi kullanılarak analiz edildi. Bulgular duygusal zeka ile öz yeterlilik arasında bir ilişki olduğunu gösterdi. Ayrıca Türk kadın yabancı dil öğretmenlerinin, Türk erkek yabancı dil öğretmenlerine kıyasla önemli ölçüde daha yüksek duygusal zekaya ve öz yeterliliğe sahip olduğu ortaya çıktı. Ayrıca, 30 yaşın altındaki Türk yabancı dil öğretmenleri, 30 yaşın üzerindeki öğretmenlerle karşılaştırıldığında daha yüksek duygusal zekaya ve öz yeterliliğe sahipti. Hem 30 yaşın altındaki hem de üzerindeki Türk kadın yabancı dil öğretmenleri, erkek öğretmenlere kıyasla daha yüksek duygusal zekaya sahipken, hem 30 yaşın altındaki hem de üzerindeki Türk kadın öğretmenlerin öz yeterliliği erkek öğretmenlere göre daha yüksekti. Mevcut çalışma, dil öğretmenleri arasında SE ve EI arasındaki bağlantıyı kuran ilk analiz olarak hizmet vererek bilgi birikimine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between self-efficacy and emotional intelligence of Turkish high school EFL teachers. The present study employed a quantitative methodology using a correlation design. 240 EFL teachers were selected from Turkish high schools using a convenience sampling technique. Data was collected by the use of the Schutte self-report emotional intelligence test and Teachers' sense of efficacy scale. The data was analyzed using non-parametric tests, Kruksal Wallis H-test as well as spearman correlation coefficient analysis through SPSS. The findings showed that there is a correlation between EI and self-efficacy. It was also revealed that Turkish female EFL teachers had significantly higher selfefficacy and emotional intelligence compared to Turkish male EFL teachers. Furthermore, Turkish EFL teachers with less than 30 years of age had higher emotional intelligence and self-efficacy compared to teachers with more than 30 years of age. Turkish female EFL teachers, both below and above 30 years of age, had higher emotional intelligence compared to male teachers and Turkish female teachers, both below and above 30 years of age, had higher self-efficacy compared to male teachers. The current study contributed to the body of knowledge by serving as the first analysis that made the link between SE and EI among language teachers.